Yıllık İzin Alacağına Uygulanacak Faiz Nasıl Hesaplanır?

Çekten Cayma Talep Dilekçesi

Yıllık İzin Alacağına Uygulanacak Faiz Nasıl Hesaplanır?

Yıllık izin ücreti alacağının süresinde ödenmemesi halinde uygula­nacak faiz söz konusu alacak ücret alacağı niteliğinde bulunmadığından ücretlerin gününde ödenmemesi halinde en yüksek mevduat faizi yürü­tülmesini öngören 4857 sayılı Kanun’un 34. maddesinin kapsamına gir­memektedir. Uygulanacak faiz yasal faizdir. Yasal faiz uygulaması işverenin temerrüde düşürüldüğü tarihten itibaren başlar. Yüksek mah­keme konuya ilişkin bir kararında “…yıllık ücretli izin alacağına dava­lının dava tarihinden önce temerrüde düşürülmediği anlaşıldığından dava tarihinden itibaren yasal faizin uygulanmasına karar verilmelidir” şeklinde görüş belirtmiştir.

Hak kazanılmış olmasına rağmen kullandırılmayan yıllık ücretli iz­nin Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklanması halinde ise, TSGLK 61. Maddesinin 1. Fıkrası uyarınca, bankalarca uygulanacak en yüksek iş­letme kredisi faizinin uygulanması gerekir.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat