Yıllık İzin Alacağına Uygulanacak Faiz

Yıllık izin ücreti alacağının süresinde ödenmemesi halinde uygula­nacak faiz söz konusu alacak ücret alacağı niteliğinde bulunmadığından ücretlerin gününde ödenmemesi halinde en yüksek mevduat faizi yürü­tülmesini öngören 4857 sayılı Kanun’un 34. maddesinin kapsamına gir­memektedir. Uygulanacak faiz yasal faizdir. Yasal faiz uygulaması işverenin temerrüde düşürüldüğü tarihten itibaren başlar. Yüksek mah­keme konuya ilişkin bir kararında “…yıllık ücretli izin alacağına dava­lının dava tarihinden önce temerrüde düşürülmediği anlaşıldığından dava tarihinden itibaren yasal faizin uygulanmasına karar verilmelidir” şeklinde görüş belirtmiştir.

Hak kazanılmış olmasına rağmen kullandırılmayan yıllık ücretli iz­nin Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklanması halinde ise, TSGLK 61. Maddesinin 1. Fıkrası uyarınca, bankalarca uygulanacak en yüksek iş­letme kredisi faizinin uygulanması gerekir.

ÖNEMLİ UYARI: Bu makale, Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...