VESAYET İŞLERİNDE YETKİ

İlgili Yasa

  1. Vesayet işlerinde yetki

TÜRK MEDENİ YASASI MADDE 411.- Vesayet işlerinde yetki küçü­ğün veya kısıtlının yerleşim yerindeki vesayet dairelerine aittir.

  1. Yerleşim yerinin değişmesi

MADDE 412.- Vesayet makamının izni olmadıkça vesayet altındaki kişi yerleşim yerini değiştiremez.

Yerleşim yerinin değişmesi halinde yetki, yeni vesayet dairelerine geçer. Bu takdirde kısıtlama yeni yerleşim yerinde ilan olunur.

Açıklama

Yeni kabul edilen Türk Medeni Yasasının 411. maddesinde vesayet işle­rinde yetkili vesayet dairelerinin vesayet altına alınacak küçüğün (çocuğun) veya kısıtlanacak ergin (reşit) kişinin yerleşim yeri vesayet daireleri olduğunu öngör­müştür. Vesayet altına alman kişi, vesayet makamının yani yerleşim yeri Sulh Hukuk Mahkemesinin izni olmadan, yerleşim yerini değiştiremeyecektir. Eğer, yerleşim yeri değişirse, yetkili vesayet daireleri de yeni yerleşim yeri vesayet daireleri olacaktır. Bu yerde kısıtlama kararı ayrıca yeniden ilan edilecektir.

ÖNEMLİ UYARI: Bu makale, Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...