Ohal Komisyonu Red Sonrası İdare Mahkemesi Kabul Kararı

Çekten Cayma Talep Dilekçesi

Ohal Komisyonu Red Sonrası İdare Mahkemesi Kabul Kararı

Kararın kısa bir tahlilini yapmak istiyorum. Öncelikle karar bu konuda çıkan ilk iade kararı dolayısıyla emsal niteliği taşımaktadır. Dileyen meslektaşlarım ve benzer durumda olan kişiler bu kararı davalarında kullanabilirler. Bununla birlikte kararda idare mahkemesinin şu noktalar üzerinde durduğu görülüyor;

  1. Komisyondan daha detaylı bir araştırma yapmış ve komisyon kararı ile yetinmeyerek bizzat Bankasya isimli bankadan detaylı bir hesap hareketi isteyerek söz konusu hesabı incelemiş.
  2. Adli yargıda alınan beraat kararını hükmüne esas alarak söz konusu dava dosyası içerisinde geçen tüm noktaları tek tek incelemiş. Hatta adli yargıda sanık olan başvurucunun mahkumiyet alan eşinin Bylock listesine dahi göz atmış.
  3. Başvurucunun adli yargıda aleyhine olarak kararda geçmeyen fakat olayların öncesinde son bulan sendika üyeliği dahi incelenmiş.
  4. Bu durumda davacının, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüyle bağının (üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut irtibatının) olup olmadığı hususu irdelenecektir. denilmek suretiyle kararda bir çok hususun ayrı ayrı ele alınacağına değinilmiş. Bu bağlamda komisyon başvurucunun ceza yargılamasındaki bilirkişi raporunda aslında bylock programını kullanmadığını göz ardı etmesine rağmen idare mahkemesi komisyon kararı dışında bilirkişi raporunu da incelemiş ve maddi gerçeğe ulaşmaya çalışmış.
  5. İdare Mahkemesinin ceza yargılamasında tanık beyanını da detaylı incelediğini görüyoruz. Dolayısıyla bu noktada benzer dosyalardaki tanık beyanları ceza yargılamasındaki gibi hükme esas alınırken en önemli unsurlardan birisi olacaktır.
  6. Yine ceza yargılamalarında önemini yitiren çocuğunu okula gönderme kriterinin idari yargılamada da artık önemini yitirdiğini kararda görüyoruz.
  7. Karşı oy gerekçesinde ise daha soyut gerekçelerle hareket edildiğini fakat bu kararın ilk karar olması nedeniyle başlangıçta böyle bir kararın muhtemel olduğunu darbe sonrası ceza yargılamalarındaki gibi sonradan düzelmeler olduğu gibi idari yargılamalarda da sonradan düzelmeler olacağını düşünüyoruz.
  8. Bu bağlamda kararı olumlu ve detaylı çalışan hakimlerimize teşekkür ediyor, gün geçtikçe uluslararası hukuka daha uygun karar vermelerini temenni ediyoruz.

İlgili Karara Erişmek İçin Lütfen Aşağıdaki Karar Yazan Bağlantıya Tıklayınız.

karar

guest
1 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat