Milletvekili olmak için gereken şartlar nelerdir?

Bedensel Zarar Maddi Manevi Tazminat Dava Dilekçesi

Milletvekili olmak için gereken şartlar nelerdir?

Anayasamızın 76.m ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 10.m ve 11.m açıklıkla gerekenleri belirtiyor.

Milletvekili aday aday olmak için neler gerekli?

  • İlk şart: 25 yaşında olmanız
  • İkinci olarak belirteceğimiz mesleklerden birini yapıyor iseniz istifa etmeniz gerekir: Hakimler ve savcılar, üksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, ükseköğretim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, silahlı Kuvvetler mensupları.

Lakin yukarıdaki mesleklerden birini icra ediyorsanız adaylık başvurusunda bulunmadan önce meslekten istifa etmeniz gerekiyor.

  • İlkokul mezunu değilseniz, kısıtlı iseniz, yükümlü olduğu askerlik hizmetini  yapmamışsanız, kamu hizmetinden yasaklanmışsanız, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymişseniz, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymişseniz milletvekili adayı ve milletvekili olamazsınız.

Belirtiğimiz şartları taşıyor iseniz ilk aşamayı tamamladığınız demektir. Ayrıca her siyasi partinin kendisi belirlediği aday olmak için istenilen bir takım belgeler vardır ve hemen hemen her parti seçimde mecliste sandalye sahibi olacak aday adaylığı için bir ücret yatırılmasını ayrıca zaruri kılmaktadırlar. Bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle kadınlar ve gençler için siyasi partiler bu ücretleri pozitif ayrımcılık yaparak daha düşük tutma gibi bir olumlu yol da ayrıca izlemektedirler.

Yukarıdaki tüm şartları sağlamanız sadece aday adayı olarak başvurmanızı sağlıyor.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat