Önalım Nedeniyle Tapu İptali Tescil Davasında Vekalet Ücreti

Kayseri Boşanma Avukatı Arıyorum

Kayseri Boşanma Avukatı Ailelerin Boşanmasını Nasıl Engeller?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun 2016 yılı evlenme boşanma istatistiklerine göre, evlenmeler ve boşanmalar bir önceki yıla göre azalırken, Kayseri’de evlenmeler azaldı, boşanmalar arttı.
2016 yılı evlenme boşanma istatistiklerine göre, Kayseri’de 2015 yılında 10 bin 232 evlendi, 2 bin 611 çift de boşandı. 2016 yılında ise 9 bin 862 çift evlendi, 2 bin 688 çift boşandı. Dolayısıyla kentte bir yıl içinde kaba evlenme sayısı azalırken, boşanmalar da arttı. Yüzdelik dilimde, evlenmelerde yüzde 3,6 azalma, boşanmalarda ise yüzde 2,9 artış görüldü.

Görülüyor ki Kayseri’de boşanmalar konusunda ciddi artış bulunmakta bunun en büyük sebepleri arasında ise eşlerin bir birlerini yeterince tanımadan evlenmesi, ailelerin evlilik birliğine müdahalesi ve eşler arasındaki aldatma ve ekonomik sebepler baş gösteriyor.

Boşanmak da evlenmek kadar bireyin insan hakkıdır. Fakat günümüzde yaşanan boşanmaların belirli çerçevede seyrettiği görülürse evliliklerin çok çabuk bittiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Aile kurumunun güçlendirilmesi için elbette yasal ve idari önlemler var. Hatta bu konuyla ilgili meclisin de çalışmaları mevcut ve bu konu hakkında bir komisyon dahi kurulmuş bulunmakta. Bu komisyonun ne kadar başarılı olacağı henüz bilinmiyor fakat çeşitli önlemler alınarak boşanmaların önüne geçilmeye çalışılıyor.

Aile kurumunun güçlendirilmesini biz memleket için bir gelecek meselesi olarak görüyoruz. Bu noktada alınacak önlemleri ve yapılacak çalışmaları da önemsiyoruz. Bu bağlamda erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için çalışmalar yapılıyor. Yine bununla birlikte aile bütünlüğünün korunmasında kadının güçlenmesi son derece önemli.

Aile demek bir noktada düzen demektir yapılan çalışmalarda amaç boşanmaları tamamen engellemek değil fakat önlem ve yardım mekanizmalarının geliştirilmelerini sağlamak.

Boşanmak isteyen kadınlar sosyal ve ekonomik güvenceden yoksul kalacakları için de boşanmaktan alıkonulabiliyorlar. Kadınlar kendi yaşamlarını idame ettirecek olanaklara sahip değildir. Boşanma bir travmadır, kişinin ruhsal yapısını, yaşamını etkiler, kimse huzursuz mutsuz olmak için evlenmez.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat