Boşanma davaları, günümüzde mahkemelerde en çok görülen davalardan biridir. Çeşitli nedenlerle evliliklerini yürütemeyen çiftler boşanma talebi ile mahkemelerde dava açarlar. Bu süreçte çiftlere yardımcı olan boşanma avukatlarının gereken niteliklere sahip olması, süreçte hiçbir sorun yaşanmadan boşanmanın gerçekleşmesi için son derece önemlidir.

Boşanma Avukatlarında Aranan Nitelikler Nelerdir?

            Boşanma davaları oldukça hassas bir süreci kapsar. Dışarıdan bakıldığında en kolay görülen davalar gibi algılansa da, aslında işin gerçeği hiç de böyle değildir. Bu süreçte eşlerin birbiri ile anlaşmasını sağlamak, onlara sahip oldukları hakların neler olduğunu ve mahkemeye taşınan bir boşanma sürecinde nelerin yaşanabileceğini detayları ile aktaran bir avukata ihtiyaç duyulmaktadır. İyi bir boşanma avukatı hiç şüphesiz ki, hukuki konulara hakim olan ve boşanma talebi ile kendisine gelen çiftlere gerektiği gibi yardımda bulunacak niteliklere sahip olan bir avukattır.

            İyi bir boşanma avukatının sunduğu hizmetler, çiftlerin kendisine ilk başvurduğu andan mahkeme sonuçlanıncaya dek devam eder. Bu süreçte avukatın hukuki konulara hakim olduğu kadar insan psikolojisine hakim olması beklenmektedir. En kolay görülen boşanma davaları çiftlerin karşılıklı olarak anlaşmaya vardığı davalardır. Avukat bu zaman zarfında çiftlerin birbiriyle anlaşmaya varmalarını sağlayabilir. Bu da tamamen boşanma sürecindeki bir insanın psikolojisini anlayabilmek ve onu doğru yönlendirmek ile gerçekleşebilir.

Boşanma Sürecinde Dilekçenin Hazırlanması

            Boşanma davalarında hazırlanan boşanma dilekçesinin büyük bir önemi vardır. Bu dilekçenin gereklerine uygun olarak hazırlanması, boşanma sürecini hızlandıracaktır. Dilekçede kullanılan hukuki ve etkileyici üslup son derece önemlidir. İyi bir boşanma avukatının bu üslubu kullanmayı iyi bilmesi beklenir. Ayrıca dilekçede belirtilmesi gereken kanıtlar varsa, bunların belirtilmesi ve dilekçede kesinlikle belirtilmemesi gereken kritik ifadelere yer verilmemesi gerekir. Avukatın bu konularda da bilgi sahibi olması beklenmektedir.

Mahkeme Sürecinde Avukatın Rolü

            Boşanma davaları oldukça sıkı kurallara bağlı olarak görülmektedir. Bu davalarda amaç her iki tarafı da mağdur etmeden boşanmanın gerçekleşmesini sağlamaktır. Burada avukatın rolü kendi müvekkilini duygularından arınarak düşünmeye davet etmektir. Örneğin evlilikte çok acı çekmiş olan bir kadın söz konusu ise, bu kadın mahkemede eşinden aşırı taleplerde bulunmak isteyebilir. Yani çok yüksek bir nafaka bedeli, eşin sahip olduğu malların büyük bir kısmı, bu kimsenin psikolojisini rahatlatabilir. Fakat avukat bu durumda eşe kanunların kendisine sunduğu hakları hatırlatmalı ve bu haklar çerçevesinde taleplerini düzenlemesini belirtmesi gerekmektedir. Avukatın bu adil tutumu ile boşanma davaları daha adil ve sorunsuz yaşanacaktır.

CategoryMakale
Yorum Yazın:

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button
WhatsApp chat