Hukuk fakültesini bitiren ve mesleğe atılan her stajyer avukatın ceza avukatlığı hayali vardır. Ceza avukatlığı aslında bir branş işidir. Bu konuda bir zorunluluk olmamasına rağmen ceza avukatlığı belli bir uzmanlık gerektirir. Alanında uzmanlaşmış ve sadece bu alana yönelmiş avukatlardan bu konuda daha verimli olmaktadır. Ayrıca ceza avukatları güncel gelişmeleri takip etmeye dikkat etmelidir. İyi bir ceza avukatının araştırmacı olmasının yanında birçok özelliği de bünyesinde barındırması gerekir;

Bireysellik

            Ceza avukatlığı her avukatın standart bir şekilde hizmet verebilmesi mümkün olan bir meslek değildir. Ceza avukatları kendisine gelen dosyalar ile bizzat ilgilenmelidir. Çalışan sayısını arttırıp kurumsallaşmaktan kaçmak ceza avukatının atacağı önemli bir adımdır.

Üstün Empati Yeteneği

            Ceza avukatı, üstlendiği dosyada sanığı sadece bir isim olarak görmekten kaçınmalıdır. Sanık aynı zamanda mahkûmiyet tehdidi olan bir bireydir. Bu nedenle ceza avukatı, sanığın durumunun farkında olmalı, kendisi için yapacağı fedakârlığı sanık için de yapmalıdır. Elinden gelenin en iyisini yapmalı üstlenmiş olduğu manevi sorumluluğu yerine getirmelidir.

Uzmanlık ve Güncellik

            En başta da belirtildiği gibi bir ceza avukatının kaliteli hizmet verebilmesi için net bir uzmanlaşmaya gitmesi gerekir. Bunun yanında sürekli değişikliklerin yaşandığı ceza hukuku hakkındaki gelişmeleri takip ederek bilgilerinin güncel kalmasını sağlamalıdır.

Şeffaflık

            Ceza avukatı üstlendiği davada, hazırladığı savunma, istinaf, temyiz ve dilekçe gibi evrakların bir örneğini en kısa sürede müvekkiline sunarak onu bilgilendirmelidir. Müvekkilini, onu nasıl savunduğu hakkında haberdar etmelidir. Yaptığı işlerde şeffaflık ilkesine dikkat eden ceza avukatı bu sayede güven kazanır.

Meslek Ahlakına ve Prensibe Sahip Olmak

            Meslek ahlakı; her meslek grubundaki insanlarda bulunması gereken bir prensiptir. Aynı şekilde ceza avukatlarının da bu prensibe sahip olması gerekmektedir. Mesleki bilgisi ve becerisinin yeterli olmadığı bir davayı üstlenmesi, müvekkilin gözünde ceza avukatına duyulan güveni sarsmaktadır.

Gerçekçilik

            Ceza avukatları ceza dosyaları geldiği andan itibaren dosyaya gerçekçi bakmalıdır. Dava sonucu hakkında çok net cümleler söylemek ve taahhüt sağlamak kötü ve beceriksiz bir ceza avukatına işaret eder. Çünkü iyi bir ceza avukatı kesinlikle elinde olmayan ve sonucunu bilmediği bir şeyi taahhüt etmez. Umut tacirliği yaparak para kazanmak iyi bir ceza avukatının yapacağı bir iş değildir.

Kendini İfade Edebilme Becerisi

            Son olarak iyi bir ceza avukatında bulunması gereken en önemli özelliklerden birisi de mahkemede kendini rahatça ifade edebilmesidir. Üstlendiği dava hakkındaki fikirlerini özgürce ve kendine güvenerek savunması onun başarısını arttıracaktır.

CategoryMakale
Yorum Yazın:

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button
WhatsApp chat