Döviz ile borçlananlar neler yapabilir?

Fazla çalışmaya ilişkin yasal düzenlemeler

Döviz ile borçlananlar neler yapabilir?

Günümüzde dövizlerdeki artış sebebiyle bu soru gündemdir. Dövizle borçlanan işlemeler, zarar edip işletmelerini kapatmamak için, mecburen dövizdeki kur artışını iç piyasadaki satış fiyatlarına yansıtıyorlar.

Dövizle borçlanılan bir sözleşmede aynen ödeme veya bu anlama gelen bir ifade bulunmadıkça borç, ödeme günündeki rayiç üzerinden TL ile de ödenebilir. Eğer sözleşmede “aynen döviz olarak ödenecektir” veya bu anlama gelen bir ifade yazıyor ise TL üzerinden ödemeniz mümkün değildir. Eğer yazmıyor ise ödeme günündeki rayiç kura göre hesaplama yapılır. Ayrıca döviz alacaklısı ve ödeme yeri yurtdışı ise, veya ödeme yeri olarak yurtiçinde bir bankadaki döviz hesabı gösterilmişse, ödemenin aynen döviz olarak yapılması kararlaştırılmış sayılır.

Bazı bankalar döviz hesabı açılırken imzalanan sözleşmelere hesaptaki  yabancı paradan farklı bir yabancı para ya da Türk Lirası ile ödenebileceği genel işlem koşuluna yer vermektedirler. Yani banka döviz hesabınızı size örneğin Euro  ile ödeme yapma hakkını saklı tutmak istemektedir. Ancak bu tür bir genel işlem şartı hukuken geçersizdir, banka size, döviz mevduatınızı başka bir yabancı para cinsinden ya da TL olarak ödeyemez.  Döviz hesabını belli bir yabancı para cinsinden açtıran kişiye, farklı bir yabancı para ya da TL ile ödeme yapılması, olağan dışı sayılacağı için, bu tür bir genel işlem koşulu yazılmamış sayılacaktır.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat