Boşanmak istemeyen ne yapabilir?

Evliliğin sona ermesini isteyen her kimse boşanma davası açmak zorundadır, TMK ya göre iki seçenek olmaktadır: anlaşmalı veya çekişmeli boşanma vardır.

Eşlerden biri boşanmak istememesi durumuna neden olan bir çok sebep vardır, fakat en çok karşılaşılan eşini çok seven veya eşini zor duruma getirmek istemek. Yani bu durumda anlaşmalı boşanmak mümkün olmayacaktır.

Eşlerden biri boşanmak isteyip diğeri boşanmak istemiyor ise, veya amacı sadece süründürmek ise bu durumda ne olur? Öncelikle amacı sadece süründürmek olan eşin kusurlu bir davranış biçimidir, amacı sadece kötülüktür.

Açılmış dava var ise, nasıl bir yola başvurulur?

Eşiniz size boşanma davası açtı ise, dosyayı, işlemleri ve duruşmaları dikkatle takip etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü takip etmediğiniz bir davada, davacı eş lehine boşanma kararı verilmesi büyük bir olasılıktır. HMKya göre duruşmalara katılmayan, delil ve cevap dilekçesi sunmayan, iddiaları reddetmiş kabul etsede, aslında yargılama sürecini kısıtlamış bulunur. Ve boşanmak isteyen davacı iddiasını ispat ettiği takdirde kısa süre içerisinde Mahkeme tarafından karar verilir. Bu nedenle boşanmak istemeseniz dahi kararın aleyhinize olmaması adına, bir avukattan yardım almanız tavsiye edilir. Genellikle boşanmak istemeyen eş, davayı uzatacak davranışlarda bulunur.

Açılmış olan ve devam eden boşanma davasında, boşanmak istemeyen eş kendisi ve var ise çocuklar için dilekçe ile veya duruşmada beyan ederek tedbir nafakası isteyebilir.

Ayrıca boşanma davası açılmış olan her kimse, karşı davacı olmadan tazminat talebinde bulunamaz. Sadece tedbir nafakası talebinde bulunabilir.

Boşanma davası açılmış ve eşlerden biri boşanmak istemediğini beyan ediyor ise, ve boşanmak istemeyen eş davanın reddini  ve tedbir nafakası talep ediyor ise, genelde mahkeme kararı ile boşanma davası reddedilir. Sonrasında dava açan eş 3 sene sonra tekrar dava açma hakkına sahiptir fakat aynı sebeplere dayanmadan açması gerekir.

Örneğin kocanız size şiddetli geçimsizlik nedeni ile, bir boşanma davası açıyor, siz boşanmak istemiyorsunuz ve tedbir nafakası talep ediyor iseniz, mahkeme kararında size hak verip davayı reddedebilir. 3 sene sonrasında eğer bu süreç içinde eşinizi aldatırsanız, kocanız size tekrar boşanma davası açabilir çünkü şiddetli geçimsizlik dışında size boşanma davası açma hakkına sahiptir.

Boşanma davası yok ise ne yapılır?

Eğer boşanma davası boşanmak istemeyen eş tarafından açılmadı ise, muhtaç olan eşin geçimimi diğer taraf temin etmediği durumlarda geçim derdi yaşayan kendisi ve var ise çocukları için nafaka davası açma imkanı vardır. Eşiniz eve gelmiyor, evle ilgilenmiyor ise tedbir nafaka davası boşanmak istemeyen eş için uzun bir süreç olsada, çözümdür. Tedbir nafakası davasının kararında çıkan miktarı hemen takibe koymanız tavsiye edilir.

Ayrıca eğer eşlerden biri tarafından çocuklara ve diğer eşe fiziksel şiddet, tehdit, cinsel şiddet uygulanıyor ise, ailenin korunmasını mahkemeden talep edebilirsiniz. Hiçbir harç ödemesi gerekmeden Aile Mahkemesinden koruma kararı talep edebilirsiniz. Talebinizde karşı tarafın yapmamasını istediğiniz hususları detaylıca belirtmeniz tavsiye edilir. Koruma kararına uymayan eş ise, ilk hatasında 3-10 gün arası zorlama hapsi uygulanır, ikinciden itibaren ise zorlayan eş hakkında 15-30 gün kadar zorlama hapsi uygulanır.

CategoryMakale
Yorum Yazın:

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button
WhatsApp chat