Uzlaşma Dilekçesi Örneği

Bitcoin vb. kripto paralar yasal mı?

Bitcoin ilk başlarda deneysel olarak Satoshi Nakamoto tarafından başlatılmış. Herhangi bir merkez bankası olmayan, veya resmi kuruluş olmayan, ve ülkelerin para birimleriyle alış ve satış işlemini hiçbir kurum tarafından geçmeden transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Bitcoin sanal para birimi olarak geçmektedir.

Türk devletin dijital para birimi, bitcoin veya kriptolu para birimleri ile bir düzenlemesi yoktur. Avrupa Adaler Divanı ise bitcoin bir para birimi olduğuna karar vermiştir, ve bitcoin alım ve satımı KDV uygulamasına tabi olamayacağına karar vermiştir.

Bictoin bir algoritma eseridir ve elinizde bir cüzdan ve şifre vardır, şifrenizi unutur iseniz hiçbir şekilde tekrar ulaşamazsınız ve hiçbir işlem olamaz.

Bitcoin üretimi yapmak hiçbir şekilde suç değildir, veya kritpolu para birimleri üretimi yapmak. Yasal olmayan hiç işlem yoktur.

Bitcoin alım satımı yapılan yerler olan birde bitcoin borsaları bulunmaktadır. Fakat Türk Hukukunda kripto paraların hiçbir yeri yoktu. Kripto para her hangi bir kişi tarafından üretilebilen ve anonim olarak istenilen sanal bir cüzdana aktarılabilmektir. Kripto paraların herhangi bir kontrol altında değildir, yasak bir düzenleme bulunmamaktadır, bu sebeplerle yasadışı oldukları söylenmesi mümkün değildir. Fakat Bitcoin, kripto para yasal olarak hiçbir tanınması olmadığından, eğer dolandırılırsanız veya herhangi bir mağduriyetiniz olur ise hiçbir yasal işlem yapamazsınız.

Leave a Reply

Call Now Button
WhatsApp chat