BİNA YAPIM SÖZLEŞMESİ

Fazla çalışmaya ilişkin yasal düzenlemeler

BİNA YAPIM SÖZLEŞMESİ

1- İnşaatın Yapımı

Müteahhit teknik şartnamede belirtilen her inşa mekanik, elektrik ve mimari bilimleri yine aynı şartnamede belirtilen yöntem malzeme ve kaliteye uygun olarak yapacaktır. Binanın yıkımı ve takibinde inşası için mekanizma, işçilik, malzeme, proje olarak tasdikleri, yıkım ve elektrik ve iskan müsaadesi müteahhit tarafından temin edilecek ve tüm bu işleri için gerekli masraflar müteahhit tarafından karşılanacaktır.

Bina yıkılıp cinsi tashihi yapılıp projelerin belediyece onaylanması ve inşaat yapım ruhsatının alınmasından sonra binanın kat irtifakı kurulacaktır.

2- Binanın Niteliği

………. İli, ………. İlçesi, ………. mahallesi, ………. pafta, ………. ada, ………. parsel tapu sicil kayıtlı arsada yapılması istenilen bina statik açıdan daha sağlam, mimari açıdan da daha zeminle birlikte ………. kat olması düşünülmektedir. ………. katlarda ise her bir katta ………. daire olmak üzere toplam ………. daire yapılması düşünülmektedir.

Binanın şu anki imar durumu;

Arsa alanı: ………. m² (kesintilerden sonra net kalan m²)

Toplam inşaat alanı: ………. * ………. = ………. m²

Zemin kat: Bu alana binanın girişi, merdiven sahanlığı, asansörler

Normal kat alanı: ………. m² alanında olup her kata her biri eşit büyüklükte ………. m² daire yapılır ………. katlar toplam ………. daire arsa sahiplerine verilecektir.

Yukarıda belirtilen dükkan ve kat alanları şu anki imar durumu ve yönetmeliği gereği hesaplanmış olup müteahhit firma tarafından bir etüt yapılmış olup Arsa sahiplerinin görüşlerine sunulmuştur, Teklif verilen Arsa sahiplen aydınlamak amacıyla çizilmiş olup sonra üzerinde arsa sahipleri gerekse müteahhit ve mimarlı yapılacak ortak çalışma sonucunda anlaşma sağlanan etüt yapılacak binanın uygulama projesi olacaktır. Arsa üzerine yapılacak bina %50 şeklinde müteahhit firma ile arsa sahipleri arasında paylaşılacaktır.

Bina proje esnasında veya bina yapımı esnasında imar durumunda artı ilaveler olursa sözleşmedeki oranlarda müteahhit firma ve sahipleri paylaşılacaktır.

3- Hisse Devrinin Yapılması

Binanın müteahhit firma binanın bitirecek ………. tuğlası örülüp, Çatısı örtülecek İç sıvası yapılacak, Alçı sıvası yapılacak, Dış sıvası yapılacak. Dış doğrama plastik doğrama (7000) serisi takılacak, atılacak Kartonpiyer yapılacak, Banyo, Mutfak, WC seramikleri yapılacak. Su, Doğalgaz tesisatları yapılacak, İç mobilya kapılar takılacak, Çelik ………. Toprak sahibi veya sahipleri müteahhitle ait hisseleri müttehit firmaya devredecektir. Tüm sözleşeme hükümleri inşaat bitene geçerlidir.

4- İnşaatın Süresi

Müteahhit inşaatı 15 (on beş) ayda bitirip oturulur hale getirecektir. Bu süre tüm dairelerin boş ve borçsuz şeklide anahtar teslim ile başlar. Yani dairesini boş ve borçsuz şekilde teslim eden en son arsa sahibinin dairesinin teslim ettiği tarih ile başlar. Bu tarih tutanak ile tutulacaktır. İnşat bitirilip oturulur halde getirilip anahtar teslim edildikten en geç 6 (altı) ay içerisinde binanın iskan alınacaktır. Müteahhidin sorumluluğu daireler teslim edildikten sonra bir yıl sonraya devam edecektir.

Binanın bitim süresi (oturulur hale gelim süresi) uzadığı taktirde müteahhit firma, her bir arsa sahibine bugünkü kira bedelinin %20 oranda arttırılmış olarak uzadığı her ay için kira bedeli ödeyecektir. Bu süre en çok 6 (altı) ayla sınırlı olacaktır. Şayet müteahhit bu süre zarfında da inşaatı bitiremezse, arsa sahipleri sözleşmeyi tek taraflı fesih edebilecek ve müteahhit henüz ipoteği kalkmamış kendisine ait daireleri aynı satış bedeli üzerinden mal sahipleri geri satış yapmaya ve inşaatı üçüncü bir şahsa bitirilmesi hususunda tüm söz haklarının mal sahiplerin vermeyi kabul eder.

5- Binanın Otopark Durumu

Binanın kolon ve statik durumlarına bodruma yapılacaktır binanın statik ve kolon durumu el vermez ise bahçeye uygun tarzda otopark tanzim edilecektir.

6- Bina Girişi

Bina girişinde yerler ve duvarların Mermer Beji Mermer olacaktır. Her daire için müstakil bir konacaktır, ana giriş kapısında her daireden kumanda edilebilecek görüntülü otomasyon sistemi yerleştirilecektir. Bina giriş kapısı detaylı projeye göre seçilip; ferforje paslanmaz veya alüminyum doğrama kapı yapılacaktır. Ayrıca bina dışının gerekli noktalarına güvenlik için 24 saat kayıt edebilen görüntülü kameralar yerleştirilip bina güvenliği arttırılacaktır.

7- Merdiven Basamaklıkları ve Sahanlıklar

Merdiven basamaktan ve sahanlıklar uygun renkte ve Granit veya Bilecik Beji Mermer döşenecektir. Merdiven ve korkulukların alüminyum ferforje olarak yapılıp üzerine alüminyum profil küpeşte konulacaktır. Merdiven duvarları alçı sıva üzerine 2 kat macun çekilip üzerine 3 kat su bazlı saten yağlı boya uygulanacaktır. Aydınlatama için merdiven sahanlıklarına asansör kapı önüne gerekli aydınlatma konulacaktır. Aydınlatma fotoselli olup, daire içerisinde kumanda edilebilecektir. Ayrıca binada yangın alarm sistemi kurulacaktır.

8- Daire Kapıları

Daire giriş kapıları TSE belgeli çelik kapı olup ve her iki yüzü ahşap kaplamalı olacaktır. Daire içi kapılan mobilyalı yerli kiraz, zeytin, meşe maun vs. ahşap kaplama olacaktır. Salon ve mutfak kapıları camlı, diğer kapılan kapalı (camsız) olacaktır. Kapı aksesuarları 1. Sınıf malzemeden olacaktır.

9- Daire Dış Doğramaları

Daire dış doğramaları ahşap görünümlü TSE belgeli 7000 serisi plastik doğrama olacaktır. Pimapen, Fıratpen, Pimaş kullanılacaktır. TSE belgeli ve ısıcamlı olacaktır.

Mermer Beji Mermer konacaktır.

10- Daire Mutfak Bölümü

Mutfak dolap ve tezgahı müteahhit firma tarafından projelendirilip mal sahiplerine öneri getirilecektir, mutabakattan sonra dolaplar konulacaktır. Mutfak granit evye konulacaktır, evye bataryası Eca veya Artema olacaktır, davlumbaz konulacaktır, seramikler ise Çanakkale seramik olacaktır duvar seramiği için arası beğenilen küçük ebatta seramik yapılacaktır. Zemin Vitra veya Çanakkale yer seramiği döşenecektir. Ocak ve kombiye doğalgaz tesisatı döşenecektir, bunlar için gerekli tüm elektrik tesisatı prizler yeterli miktarda konulacaktır.

11- Daire Banyo Bölümü

Yerler ve duvarlar İsteğe olarak bordürlü Vitra veya Çanakkale markası seramik yapılacaktır. Banyoda uygun ölçüde jakuzili küvet konulacaktır, Üzerine duşa kabin takılacaktır. Banyoda Hilton dolaplı konup üzerine büyük flotal ayna ilave edilecektir. WC ise gömme Vitra Çanakkale marka rezervuarlı olacaktır. Banyoda ayrıca kalorifer havlupan radyatör takılacaktır. Bataryalar ve musluklar Artema veya Eca marka olacaktır.

12- Daire Salon ve Oda Bölümleri

Daire salon ve oda teminleri 1. sınıf laminat parke veya lamine parke döşenip bitmiş olarak teslim edilecektir. Duvarları alçı sıva üzerine iki kat macun çekilip 3 kat su bazlı saten yağlı boya uygulanacaktır. Tavanlar 2 kat macun çekilip plastik boya ile boyanacaktır. Salon ve odalarda duvara tavan birleşimi sade kartonpiyer olup, cam ve balkon kapı önlerine kartonpiyer perdelikler olacaktır. Elektrik tesisatı olarak her odaya salon yeteri miktarda priz, telefon prizi, televizyon prizi ve kablolu yayın prizi donanımı yapılacaktır.

13- Daire Antre ve Koridorları

Antre ara koridor Vitra veya Çanakkale seramik olacaktır, renk ve modele göre uygulanması yapılacaktır. Duvarlara alçı sıva üzerine 2 kat macun çekilip üzerine 3 kat su bazlı saten yağlı boya uygulanacaktır. Tavan üzerine 2 kat macun çekilip plastik boya ile boyanacaktır. Tavan aydınlatmaları ise tasarruflu spot olacaktır.

14- Daire Balkonları

Balkonlar 30×30 veya veya 1. sınıf seramik olacaktır.

Balkon duvar ve tavanı dış cephe silikonlu ile boyanıp, tavana armatür koyulup aydınlatması yapılacaktır.

15- Bina Elektrik Tesisatları

Elektrik tesisatı tasdikli elektrik projesine uygun olarak yapılacaktır. Tüm priz ve anahtarlar Viko veya Bufer marka olacaktır, V otomatlar ise Siemens marka olacaktır. Bütün sayaçları binanın giriş veya bodrumunda uygun bir yere seç pano içinde alınıp her bağımsız bölüm için birer adet trifaze hat çekilip elektrik idaresinin tavsiyesi doğrultusunda TSE belgeli trifaze elektronik konulacaktır. Sayaç çıkışlarına mutlaka Siemens marka kaçak akım rölesi takılacaktır. Bina tesisatının kullanılacak kabloda TSE Siemens (Prelli) marka kablo olacaktır. Banyolarda ve WC’lerdeki gloplar ve aplikler müteahhit tarafından takılacaktır. Mutfak, Banyo, salon ve odalarda aydınlatma tesisatı yapılıp anahtarları takılacaktır. Tüm binanın elektir tesisatına topraklanma yapılıp topraklama hattı bahçeye gömülecektir.

16- Bina Isıtma Sistemleri

Dairelere doğalgaz tesisatı ve sayaçlar bağlanacaktır. Kullanılacak doğalgaz boruları TSE ve İSO belgeli kılıflı Fırat marka olacaktır. Aynı sistem mutfak ve banyolara sıcak su tesisatı yapılacaktır. Fırın için doğalgaz tesisatı yapılacaktır.

Dairelere TSE belgeli ………. veya ………. marka panel radyatörler monte edilecektir, banyolara askı tipi havlupan radyatör takılacaktır. Radyatör muslukları her radyatöre 2 adet olup ….veya ……. olacaktır. Mutfak veya antre tavan gaz kaçağının önceden haber verici detektör konulacaktır.

17- Bina Su Tesisatı

Binanın su kullanımı için binanın bodrumuna su yapılacaktır. Deponun su kaçırmaması için (sıka katkısı) kullanılacaktır. Binanın hidroforu Vilo veya Baymak marka olacaktır. Temiz su tesisatı TSE ve İSO belgeli Fırat marka plastik borular ile yapılacaktır. Atık su TSE ve İSO belgeli Fırat PVC borular ile yapılıp, pis su inişleri ve içerisindeki gizli dereler arguazlı mebranlı izolasyonu yapılacaktır. Genel ve daire sayaçları TSE belgeli Teksan marka olacaktı, küresel vana ile bağlanacaktır. Dairelerin mutfak ve banyodaki tüm musluk ve bataryalar ……. veya ……… olacaktır.

18- Bina TV ve Telefon Tesisatı

Onaylı projeye uygun olarak her daireye 4 telefon bağlantı tesisatı yapılacak, salon ve odalara birer adet telefon prizi takılacaktır. Dairelerin salonuna mutfağına ve iki odasına sortiler bulunan kablolu yayına ve digitürk yayınma uygun TV tesisatı yapılacaktır. Tesisatlar internet bağlantısına uygun olarak yapılacaktır.

19- Bina Asansörü

Asansör 1. sınıf TSE marka asansörlerden bir adet dört kişilik sesiz çalışır ful otomatik türde olup 2 yıl garanti kapsamındadır.

20- Bahçe ve Tanzimi

Bahçe ve çevre tanzimi peyzaj mimarın denetiminde yapılacaktır. Binanın bahçe duvarları binanın cephesine uygun malzemeler ile dekore edilecektir. Gereken yerlere ağaçlandırma ve ayrıca aydınlatma lambaları konulacaktır. Peyzaj durumuna göre bahçe düzenlemesi tanzim edilecektir.

21- Bodrum Kat

Binanın bodrumu proje esas alınarak tanzim edilerek apartmanın ortak kullanımına terk edilecektir. Bodrum dış duvarları projeye göre perde beton olup, gerekli izolasyonlar yapılacaktır. İç duvarlar ise gerekli şakulinde sıvanıp boyanacaktır. Tavana gerekli aydınlatmalar koyulup, bodrumun zemini beton olacaktır.

22- Bina Güvenliği ve Sosyal Aktiviteler

Bina dışında binaya gelebilecek her türlü zararları hadiseleri caydırıcı hale getirip önlemek amacı ile bina çevre alanının gerekli noktalarına güvenlik için 24 saat kayıt edebilen görüntülü kameralar yerleştirilip bina güvenliği arttırılacaktır.

Her ne kadar bu hukuki ve teknik şartnameler yazılmış olsa da arsa sahiplerinin varsa görüş ve istekleri karşılıklı değerlendirilecektir. …/…/…

 

İş Sahibi                                                       Müteahhit

 

[/column]

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat