Bedensel Zarar Maddi Manevi Tazminat Dava Dilekçesi

Araç Değer Kaybının Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Türkiye sınırları içerisinde ve dünyada alkol, dikkatsizlik, seyir halinde telefon kullanma vb. sebeplerle her saniye bir trafik kazası meydana gelmekte. Bu trafik kazaları zaman zaman can kayıplarına yol açtığı gibi büyük oranda da maddi hasarlara sebep oluyor. Dünya’nın her ülkesinde trafik kazası ve sonraki süreçler değişiklik gösteriyor olsa da artık belli bir eğitim seviyesi ve gelişmişlik düzeyine ulaşan halka sahip toplumlar da trafik kazaları sonrasında gelişen süreçler kazaya karışanlar tarafından düzenlenen evraklarla(can kaybı ve yaralanma yoksa) çoğu zaman kolluk kuvvetlerine dahi haber verilmeden tamamlanabiliyor.

Dünya’nın geri kalanını bir tarafa bırakıp sadece Türkiye için konuşacak olursak; başından trafik kazası geçmiş herkes kaza sonrasında oluşan hasarın telafisi amacıyla hazırlanan hasar tespit tutanakları ve sigorta şirketi ile ilgili detayları toparlamak konusunda bir nebze tecrübe kazanmıştır. Ülkemizde (maalesef) yaygın ve sık bir şekilde meydana gelen trafik kazaları sonucu yapılan bu işlemlerin geçmişten günümüze daha pratik hale geldiğini söylemek mümkün. Özellikle yıllar öncesinde polis çağırmaya mecbur kalınan birçok problemin artık kazaya karışan tarafların ve bu tarafların sigorta şirketlerinin dahil olduğu süreçlerle herhangi bir ihbara dahi gerek duyulmadan halledilebiliyor olması büyük avantaj. Ancak şimdiye kadar bahsettiğimiz bütün süreçler sadece trafik kazalarından sonra oluşan hasarların onarımı için gereken bütçeyi elde etmek için uygulanabilen süreçler. Yani kazaya karışan araçlardaki hasar bir şekilde karşılanıyor fakat bu hasar karşılaması tamir masraflarını ödemekten öteye gitmiyor. Bu durumda da hasarlı / kazalı araçların herhangi bir satış durumu olduğunda karşılarına çıkan “araç değer kaybı” problemi ile ilgili herhangi bir telafi sağlanamıyor.

Araç değer kaybı hangi şartlarda oluşur?

  • Aracınızın değer kaybını alabilmeniz için öncelikle kazada haklı taraf olmalısınız. Kazayı yapan taraf aracının değer kaybını talep edemez.
  • Değer Kaybı başvurularının iki yıllık zamanaşımı vardır ve bu süre içerisinde eğer başvuru yapılmazsa kazazede bu hakkını yitirir.
  • Kazayı yapan tarafın araç sigortası olmalıdır. Trafiğe çıkan her sürücüde olduğunu varsaydığımız sigortası yok ise haksız olan kişi bizzat ödemeyi yapmakla yükümlüdür.

Aracınızın Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Bu kapsamda insanların kafasını yıllardır kurcalayan “ araç değer kaybı nasıl alınır? “ sorusu gündeme geliyor. Aslında son yıllarda yasalarda yapılan yeni düzenleme ve değişikliklerin ardından araç değer kaybını da karşı taraftan tahsil etmek artık mümkün. Bu konunun detaylarına girmeden önce araç değer kaybını biraz daha açalım; araç değer kaybı bir kaza esnasında hasar alan aracın onarılmış olsa dahi 2. El araç piyasası için taşıdığı değerin belli bir miktarını yitirmesi nedeniyle oluşan ve aracın kazadan önceki fiyatı yerine daha düşük bir fiyattan satılmasına yol açan bir değer azalma olayıdır. Yıllardır kazalarda oluşan hasarlarla ilgili sadece hasarın giderilmesi yönünde yasal düzenlemeler ile işlem yapılırken son değişikliklerle artık biraz önce açıkladığımız nedenle oluşan maddi mağduriyeti gidermek için de yasal süreçlere başvurulabiliyor. Ancak bu süreçler sigorta şirketlerinin bu tür zararları karşılamayı genel anlamda istememesi nedeniyle kaza sonrası yapılan hasar tespit ve tazmin süreçlerinden ayrı olarak açılan bir dava ile mümkün oluyor.

Araç değer kaybı davası açmak için de birçok form, dilekçe, evrak ve tutanağın uygun biçimde tasnif edilip, mahkemeye sunulması şart. İşte bu noktada henüz yeni yeni görülmeye başlanan araç değer kaybı davaları ile ilgilenmek amacı ile çalışan araç değer kaybı tazmini danışmanlık şirketleri bu süreci kolaylaştırıyor.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat