Kira Tespit Davası Yeni Dönem Kira Bedeli Dava Dilekçesi

Araç değer kaybı hangi şartlarda oluşur?

  • Aracınızın değer kaybını alabilmeniz için öncelikle kazada haklı taraf olmalısınız. Kazayı yapan taraf aracının değer kaybını talep edemez.
  • Değer Kaybı başvurularının iki yıllık zamanaşımı vardır ve bu süre içerisinde eğer başvuru yapılmazsa kazazede bu hakkını yitirir.
  • Kazayı yapan tarafın araç sigortası olmalıdır. Trafiğe çıkan her sürücüde olduğunu varsaydığımız sigortası yok ise haksız olan kişi bizzat ödemeyi yapmakla yükümlüdür.

Buna göre; kazaya karışan aracınızın, kusurlu olan karşı tarafın sigorta poliçesi kapsamında onarımı yaptırılması sağlansa da tahmin edebileceğiniz gibi aracın piyasadaki satış değeri otomatik olarak düşüşe uğramakta. Yani onarım esnasında aracınız en iyi ustaların elinde en kaliteli parçalarla dahi onarılmış olsa sadece araç geçmişindeki “kazalı” ibaresi bile araç satışlarında binlerce TL fark yaratabiliyor ve hatta kimi zaman aracı satın alma niyetindeki kişilerin direk olarak vazgeçmesine yol açıyor. Böyle durumlarda da aracın onarılmış olması aslında çok bir anlam ifade etmiyor. İşte karşı tarafın kusuru nedeniyle meydana gelen kazada aracınızın kaybetmiş olduğu piyasa değeri de Araç Değer Kaybı Nasıl Oluşur? sorusunun cevabı. Çünkü kavram olarak araç değer kaybı aracın normal süreçlerle piyasa değerinin düşmesinden farklı şekilde oluşuyor.

Not: İkinci el piyasasında bir aracın değer kaybetmesi genelde daha önceden hiç zarar görmemiş ve onarımı tabi olmamış parçaların ilk defa böyle bir durumda kalması neticesinde meydana gelir. Yani birden fazla kere kaza nedeniyle değişen aynı parça her seferinde değer kaybı yaratmaz. Bu da demektir ki Araç Değer Kaybı Nasıl Oluşur? Sorusuna cevap verirken ilk olarak kazaya karışan parça veya parçaların daha önceden kazaya karışıp karışmadığını bilmek önemlidir. Fakat her ne kadar daha önceden kaza geçirmiş bir parça tekrar hasar almış olsa da ikinci bir hasar kaybı nedeniyle veya aynı anda zarar gören kazasız bir parça sebebiyle araç değer kaybı davası gündeme gelebilir.

Toparlamak gerekirse, ülkemizde gerçekleşen trafik kazaları sonrasında takip edilmesi gereken belli başlı prosedürler birçok kişi tarafından tecrübe edilerek veya çevreden duyarak öğrenilmiş durumda. Ancak araç değer kaybı nasıl oluşur veya araç değer kaybı davası nasıl açılır gibi sorular birçok insan için halen muamma.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır?

Araç değer kaybı hesaplanırken aracın kaza öncesi piyasa değeri (yaş, kilometre, marka, model, yıpranma payı vb. dikkate alınarak) hesaplanır. Bu hesapları mahkemeler tarafından atanan bilirkişiler (eksperler) yapar. Yine aynı yetkililer tarafından söz konusu kaza nedeniyle yapılan tamir, onarım, parça değişimi gibi işlemlerin detayları ve bu işlemler sonucu kaybolan değerin miktarı belirlenmiş olur. Burada trafik kazasında oluşan hasar ile daha sonra ortaya çıkan değer kaybı arasında bir bağlantı vardır. Kazada oluşan hasar ne kadar büyükse, aracın değer kaybı da o oranda artar.

Araç değer kaybı davası nasıl açılır?

Öncelikle araç değer kaybı davası açmak için kazada kusurlu olan tarafta olmamanız gerekir. Eğer karşı taraf kusurlu bulunduysa da araç değer kaybı davası açmak için kazanın üstünden 2 yıldan az bir süre geçmiş olması gerekmektedir.

TAVSİYE: Araç değer kaybı miktarını resmi olarak kendinizin hesaplama ve mahkemeye sunma şansınız olmadığı için yetkili bir kurumdan alınacak araç değer kaybı ekspertiz raporu ile dava sürecine başlamak kararın lehinize sonuçlanması adına daha etkili olacaktır.

Bunun dışında araç değer kaybı davası karşı tarafın sigorta şirketine açılabilir. Ancak karşı tarafın sigortası bulunmadığı durumlarda şahsa yönelik araç değer kaybı davası açmak mümkündür. Bu noktada karşı tarafın veya karşıt tarafın sigorta şirketinin ödeyeceği araç değer kaybı miktarı da sürücünün kazadaki kusurluluk oranına göre belirlenir. Ayrıca sigorta şirketleri muhatap alınarak açılan araç değer kaybı davaları için müracaat edilecek mahkemeler Asliye Ticaret mahkemeleridir zira sigorta şirketleri ticari kurumlar olarak resmi kayıtlarda yer almaktadır. Bununla birlikte dava süresince toplanması gereken bilirkişi raporları, sigorta poliçeleri, servis raporları ve faturaları gibi çeşitli evraklarda vardır.

Araç Değer Kaybı Davası Ne Kadar Sürer?

Öncelikle Türkiye hukuk sistemi denilince akla gelen aşırı uzun mahkeme süreleri genelde araç değer kaybı davaları için geçerli değildir ancak yine de araç değer kaybı davalarının kadar süreceği ile ilgili kesin bir rakam telaffuz etmek mümkün olmaz. Çünkü her davada olduğu gibi araç değer kaybı davalarında da dava sürecini etkileyen birçok faktör vardır. Bu süreçler davanın açılması, tebligatların yollanması, bilirkişi raporlarının toplanması, eğer karşıdan itiraz gelirse yeniden bilirkişi raporu için beklenmesi gibi birçok değişkeni kapsar. Araç değer kaybı davası ne kadar sürer sorusunun cevabı için ise dosyalar sigorta aşamasında sonuçlanır ise 1 ay, dava açılırsa 6 ay içerisinde sonuç alınması beklenir diyebiliriz.

Leave a Reply

Call Now Button
WhatsApp chat