Arabuluculuk Başlangıç Aşaması

Arabulucu etkili bir giriş konuşması ile arabuluculuk oturumunu başlatır, karşılıklı güven ile  sürecin  anlaşılması  sağlanır. Bu  aşamada  ayrıca,  temel  kurallar  ortaya  konulur  ve doğrulanır.

İlk olarak, arabulucu tarafarı selamlar ve oturacakları yerleri gösterir. Daha sonra kendisini tanıtır, gerekirse tarafarı birbiriyle tanıştırır ve anlaşma yapma konusunda yetkili olup olmadıklarını kontrol eder. Sonrasında arabulucu, tarafara hangi isimle hitap edilmek istedikleri, oturum için ne kadar süre ayırdıkları gibi sorular sorar. Tarafara arabuluculuk ilkeleri, özellikleri ve faydaları açıklanır; kendilerine eşit olarak davranılacağı ve kendilerini  ifade etmeleri  için süre verileceği  teminatı verilir. Tarafar karşılıklı saygı ve olumlu  bir  tutum  göstermeleri  konusunda  teşvik  edilir. Gizlilik  kuralının  ve  arabulucu luğun hak aramaya engel olmadığı ayrıntılı bir  şekilde açıklanır.  Tarafara  süreçle  ilgili soruları olup olmadığı sorulur. Arabulucu, gerektiğinde hem ortak hem de özel oturumlar düzenleyerek çalışacaklarını açıklar.

Daha önce  imzalanmamışsa, hazırlık veya başlangıç aşamasında bir arabuluculuk sözleşmesinin imzalanması gerekir. Dolayısıyla bu sözleşme, hazırlık aşamasında yapılmadıysa, başlangıç aşamasında yapılmalıdır. Bu aşamada temel kurallar belirlenir; arabulucu,  varsa  eş  arabulucu,  tarafar  ve  avukatları  dâhil  bütün  katılımcılar,  arabuluculuk sözleşmesini  tarih  atarak  imzalar.  Formalitelerin hızlı  bir  şekilde  tamamlanması  için standart sözleşme formlarının kullanılması tavsiye edilmektedir.

CategoryMakale
Yorum Yazın:

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button
WhatsApp chat