Tramer Kaydı Nedir? Tramer Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Uzlaşma Dilekçesi Örneği

Tramer Kaydı Nedir? Tramer Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Sigortalar özellikle de araçlar için olanlar istenmedik durumlarda karşımıza çıkabilecek mağduriyetlerin telafisi için oldukça etkili güvencelerdir. Bu anlamda özellikle aktif olarak günlük trafiğin içine araçlarıyla dahil olan kişilerin kaza ihtimaline karşın araçlarını sigortalatmaları elzemdir. Zorunlu trafik sigortasının yanında daha kapsamlı kasko adı verilen sigortaların da tercih edilmesi sık sık görülen bir durumdur. Bu sebeple, bu şekilde herhangi bir sigortaya kayıtlı araçların buna bağlı bilgilerinin tutulduğu bir veri tabanı da mevcuttur. Yapılan bu sigortalarla ilgili her işlemin ve yine sigorta şirketlerine bildirilen kazaların yani araç hasar kayıtlarının da kaza detayları ile birlikte toplandığı veri tabanın kısa ve çok kullanılan adı “tramer”dir. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi adı verilen kuruluşun topladığı ve önceki cümlede adı geçen bütün bilgilerin, her sigortalı araç için bulunabileceği bu veri tabanı sayesinde araç hasar bilgileri, sigorta bilgilerinin incelenmesi, sigorta poliçelerinin bitiş tarihleri gibi önemli verilere ulaşılabilir. Bu anlamda, Tramer Kaydı Nedir sorusunun cevabı da yukarıda bahsedilen bütün bilgiler ile açıklanabilirken bu kayıtların en çok öne çıktığı durumlar ikinci el araç satışları için yapılan tramer hasar kaydı sorgulamalarıdır.

Tramer Kaydı Nedir?

Bir araçla ilgili sigorta kapsamında yaşanan bütün gelişmelerin kayıtlı olduğu tramer kayıtları sayesinde hem araç sahipleri sigortalarıyla ilgili takip işlemlerini yapabilir hem de ikinci el araç satın almayı düşünen kişiler ilgili araçla alakalı özellikle “hasar kaydı” verilerine ulaşabilir. Bilindiği üzere araçların bir kazadan sonra aldıkları hasarlar sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda her şirketin kayıtları son olarak “Tramer” veri tabanına girilmektedir. Tramer kayıtları sayesinde ikinci el piyasalarında araçların fiyatlarındaki değer kayıpları da rahatlıkla hesaplanabilmektedir.

Ayrıca tramer kaydı sorgulamaları ile kişiler mevcut sigorta poliçeleri hakkındaki detayları, bitiş-başlangıç tarihleri gibi bilgileri de sorgulayarak buna göre düzenlemelerini yapabilirler.

Tramer Kaydı Silinebilir Mi?

Bilindiği üzere tramer kayıtları incelenebilir konuma geldiği son birkaç yılda artık ikinci el araç satışlarında özellikle fiyat ve aracın hasar durumu ile ilgili en belirleyici etken artık tramer kayıtları olmuş durumda. Buradan yola çıkarak birçok araç sahibi de ya önceki araç sahibinin beyanları yüzünden ya da aracını bir şekilde hasarsız göstermek istediğinden tramer kayıtlarında görünen hasarlara itiraz etme yolları aramakta. Bu noktada itiraz etme hakkı her araç sahibine verilmiş durumda. Bunun sebebi herhangi bir veri veya sistem hatası nedeniyle oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek. Ancak bu itirazı yaparken çok kere araç sahiplerinin yanlış yönlendirmeler ya da farklı niyetlerle itiraz taleplerinde bulundukları biliniyor. Buna rağmen halen hata ihtimaline karşın kurum tarafından itiraz servisi çalışır durumda tutuluyor. Yani tramer kayıtlarını silmek için o kayıtların hatalı olması ve bunu kanıtlamanız gerekiyor.

Bu noktada itiraz için cep telefonu nosu, araç plaka numarası, araç şasi numarası ve itiraz edilen hasar kaydının oluştuğu tarih gibi bilgilerin verilmesi gerekiyor. Ayrıca itiraz formunda açıklama kısmına hasarın kaydının yanlış olma sebebini açıklayan bir yazıda eklemeniz gerekiyor. Çünkü tramer kayıtlarına yapılan itirazlar değerlendirilirken, sigorta şirketleri ile irtibat sağlanıp, söz konusu hasar kaydının neden yanlış olduğu ya da olmadığına dair araştırmalar yapılıyor. Burada daha önceden vermiş olduğunuz bilgiler kullanılarak sigorta şirketlerinin kolayca doğrulama veya yalanlama yapması sağlanabiliyor. Bu bakımdan tramer kayıtlarınızda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız gerekli bilgi ve belgeleri itirazınızla birlikte sunarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Şayet beyanlarınızda yanlışlık varsa o kayıtları sildirmeniz mümkün olmayacaktır.

NOT: Tramer kayıtlarına gelen itirazlarda genelde kişilerin önceki araç sahiplerinin beyanlarından etkilenerek harekete geçtiği ve herhangi bir yanlışlık olmadan itiraz edildiği saptanmaktadır. Bu anlamda tramer kaydı sorgulama işlemini araç devrini gerçekleştirmeden önce yapmanın çok daha faydalı olacağını söylemek mümkün.

Tramer Kayıtları Nasıl Sorgulanır

Tramer kayıtlarının hem araç sahipleri hem de ikinci el araç satın alacak kişiler için önemli olduğunu söylemiştik. Bu manada tramer kayıtları sayesinde araca ait özellikle hasar kaydı geçmişinin sorgulanabiliyor olması artık ikinci el pazarındaki en büyük fiyat belirleyen faktörlerden biri. Bu anlamda Tramer kayıtlarının sorgulanması için de kurum alternatifli yollar sunmakta. Bu sorgulama yöntemlerinden ilki ve en pratik olanı şüphesiz SMS ile Tramer kayıt sorgulama işlemi. Bu yöntemle sadece bir SMS atarak ilgili aracın Tramer kayıtlarına ulaşmanız mümkün. SMS sorgulamayı yapmak için araç plaka nosunu aralarda boşluk kalmadan 5664’e mesaj atmanız yeterli olacaktır. Bu işlem için hattınızdan çekilecek tutar 7 TL olup Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için SMS numarası ve ücreti aynıdır. Bu yöntemle aracın plakası değişmiş dahi olsa önceki kayıtları da görmeniz mümkündür.

Diğer bir yöntem olarak Tramer kaydı sorgulamak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’nin resmi internet sayfası da kullanılabilir. Buna göre, SBM’nin sitesinde bulunan Sigortam 360 sistemi ile farklı farklı satın alacağınız sorgulama hakları yardımıyla yine araç plakası girerek Tramer kayıtlarındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada alacağınız her sorgu hakkı için ödenmesi gereken ücret 4 TL olup tek seferde birden fazla sorgu yapılacaksa ilk satın alma sırasında birden fazla hak satın almanıza imkan tanınmaktadır.

NOT: Burada bahsi geçen sorgulamaların hepsi TRAMER kayıtları baz alınarak yapılabilmektedir. Hasar kaydı ile ilgili TRAMER kaydı oluşturmayan bazı istisna durumlar vardır. Örneğin kişi aracının hasarını sigortadan değil kendi cebinden yaptırdığı zaman TRAMER kaydın da bu hasarı görmek mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte bir kerelik yaptırılan cam değiştirme işlemleri de kayıtlara geçse de sorgulama işlemlerinde gösterilmemektedir. Ayrıca veri tabanı genel anlamda sadece 2003 yılına kadar geriye giden kayıtları barındırır.

Leave a Reply

Call Now Button
WhatsApp chat