Araç Değer Kaybı Nedir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Tapu Kaydına Tedbir Konulması İstemi Dilekçe Örneği

Araç Değer Kaybı Nedir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Malumunuz, bir araç kaza geçirdikten sonra belli başlı raporlar ve evraklarla birlikte kusurlu tarafın sigortası tarafından tamir işlemleri gerçekleştirilir. Bu noktada kusuru olmayan tarafın bütün onarım giderleri karşılanmış olur. Ancak hepimizin bildiği gibi bu tamir işlemlerinden sonra araçların ikinci el olarak satışa sunulması halinde piyasada yakalayacakları fiyat bandında kimi zaman binlerce TL düşüş olabilmektedir. Bunun sebebi ise aracın tamir görmüş olması ve hasar kaydı işlenmesidir. Zaten hasar kaydı olmasa bile ufak araç muayeneleriyle her hasar ortaya çıkabilmektedir. Bu kapsamda, kaza geçirip tamir gören her aracın ne kadar iyi tamir edilse de ikinci el araç satış piyasasındaki değeri (kazanın ve tamiratın büyüklüğüne göre) düşüşe uğrayacaktır. Bu noktada hiçbir kusurunuz olmamasına rağmen aracınızın değerinin bir anda düşüyor olması da adil bir durum olmadığından “araç değer kaybı” davaları açarak bu durumu eşitleme hakkı yasalar tarafından vatandaşlara verilmiştir.

Bilindiği üzere bir trafik kazası yaşanması durumunda kaza sonucunda hasar gören araçlar servise götürülerek onarımları yaptırılır. Bu onarım sırasında araçların kazadan kaynaklı tüm sorunları giderilmiş olur. Ancak onarıma rağmen araç artık kazalı olduğu için ikinci el araç statüsüne inmiş olmaktadır.

Yani kazadan önce eğer araç 50.000 TL’de alıcı bulabiliyor fakat kaza sonrası yapılan tamire rağmen hasar kaydı nedeniyle oluşan kayıptan ötürü artık aracın fiyatı 45.000 TL’ye düşüyor ise aradaki 5.000 TL fark araçtaki değer kaybının miktarı oluyor.

Bu durum aracın satılmasını zorlaştırır ve 2. El satış değerini düşürdüğü için maddi değer kaybı yaşatır. Araç değer kaybı tazminatı ile, araç sahiplerinin, kusurlu olmadıkları hasarlar ile ilgili, bu mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır.

Sahibi olduğunuz aracınız herhangi bir trafik kazasına karışmışsa aracınızda meydana gelen maddi hasarlar sigorta poliçelerinden karşılanmaktadır.

Ancak sigorta şirketleri kaza sonucu doğan hasarların onarım giderlerini araç sahiplerine yahut yetkili servise ödemekte ancak aracın kaza sebebi ile uğradığı değer kaybı ile ilgili tazminatları araç sahipleri tarafından talep olmadığı müddetçe ödemekten kaçınmaktadır.

Siz de uğradığınız trafik kazası sonucunda aracınızın değer kaybettiğini düşünüyorsanız “aracınızın değer kaybı tazminatını” karşı taraftan alma hakkınız bulunmaktadır. Bu tazminatın tutarı ise hasarın niteliği aracın yılı, kilometresi marka ve modeli kasko değerine göre değişik hesaplama kıstasları ile hesap edilmekte ve genellikle piyasadaki reel alım satım durumlarına uygunluk göstermektedir.

Aracınızın Değer Kaybını Alabilmeniz için Şartlar

  1. Aracınızın kilometresi 163.000’i geçmemiş olması gerekir.
  2. Kazada en az %50 haklı taraf olmalısınız. %100 kusurlu taraf aracının değer kaybını talep edemez.
  3. Değer kaybı başvurularının iki yıllık zamanaşımı vardır ve bu süre içerisinde eğer başvuru yapılmazsa kazazede bu hakkını yitirir.
  4. Araç eğer daha önceden kaza geçirdiği ve tamir gördüğü işlemlerin aynısını tekrar ederse araçta bir değer kaybı olmadığından değer kaybı alınamaz.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Bu davaların açılması için söz konusu kazanın üstünden 2 yıldan az bir süre geçmiş olması şartı aranır. Ayrıca kazaya karışan ve kusurlu olduğu tespit edilen araç sahibinin sigortası yok ise şahsına dava açmak da mümkündür. Bu noktada Hasar Değer Kaybı gibi profesyonel olarak bu süreçleri yürüten avukatlık bürolarından yardım alarak ilerlemek çok daha külfetsiz ve kesin sonuçlar verecektir. Ayrıca araç değer kaybı davası sonucunda tazmin edilecek para elinize geçene kadar hiçbir ücret talebi yapmayan firma size hem maddi hem psikolojik külfetlerden kurtulma fırsatı veriyor.

Leave a Reply

Call Now Button
WhatsApp chat