Sehven ne demek? Sehven kelimesinin anlamı nedir?

Çekten Cayma Talep Dilekçesi

Sehven ne demek? Sehven kelimesinin anlamı nedir?

“Sehven ne demek”? “Sehven” nedir?

Sehven ne demek? Bürokratik yazışmalarda, mahkeme kararlarında ya da hukuk dilinde sıklıkla duyduğumuz “sehven” kelimesi Arapça kökenli olup “yanlışlıkla” anlamına gelir. Sehven kelimesi bürokratik yazışmalarda ve hukuk alanında sıklıkla kullanılır. Sehven kelimesinin hukuk ve TDK anlamı ile bilgilere kısaca aşağıda yer verilmiştir.

Resen kelimesinin kullanıldığı bağlama göre farklı anlamları bulunmaktadır. Hukuk terimi olarak kullanılan sehven kelimesi bir işlemin ilgililer tarafından yanlışlıkla yapıldığını belirtmek için kullanılır.

Sehven kelimesi nasıl kullanılır?

Bilindiği üzere memurlar tarafından gerçekleştirilen irade açıklamaları ilgilileri hakkında birtakım sonuçlar doğurur. Kamu görevlisi olan memurun irade beyanlarında bazen hatalar ortaya çıkabilmekte ve bu hatalar ilgililer üzerinde olumsuz etki oluşturabilmektedir. İşte bu hatalı irade beyanlarını ifade etmek için “sehven hata” ifadesi kullanılır.

Yapılan hatalı işlemin sehven yapıldığı, irade açıklamasındaki hatanın sehven gerçekleştiği gibi açıklamaları sıklıkla duyarız. Resmi yazışmalarda da bir yazının hatalı yazıldığını belirtmek için “sehven yazılmıştır” ifadesi kullanılır.

Bu bağlamda sehven yapılan irade açıklamalarının ya da işlemlerin başvuru üzerine geri alınması veya düzeltilmesi mümkündür. Örneğin vergi tarhiyatının sehven yanlış yapılması, hukuki bir işlemin sehven hatalı olarak yapılmasında olduğu gibi.

Sehven TDK kelime anlamı

Türk Dil Kurumu Sözlüğüne (TDK) göre sehven ne demek? TDK sözlüğüne göre sehven kelimesinin an “unutkanlık nedeniyle oluşan”, “yanlışlıkla” anlamlarına gelmektedir. Bu yazımızda sehven kelimesinin yazışmalarda, günlük konuşma dilinde, TDK sözlüğü ve hukuk terimi olarak anlamını sizlerle paylaştık.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat