Müdahil ne demek? Müdahillik ne demek?

Çekten Cayma Talep Dilekçesi

Müdahil ne demek? Müdahillik ne demek?

Müdahil ne demek

Bu yazımızda sizlere hukuksal anlamda “müdahil ne demek” sorusunun yanıtını kısaca vermeye çalışacağız. Müdahil, yargılama başladıktan sonra ceza yargılamasına katılan kişidir. Müşteki (ya da şikayetçi) yargılama başladıktan sonra davaya katıldığı taktirde müdahil sıfatını alır. Suçtan zarar gören kişinin davaya müdahil olma talebi mahkemece kabul edilirse, bu kişi “katılan” sıfatını alır.

Şikayet hakkı devredilemeyen bir haktır. Şikayet hakkı mağdur ya da zarar görenle sıkı sıkıya bağlıdır. Ancak müştekinin şikayetini dile getirdikten sonra ölmesi durumunda mirasçıları davaya müdahil sıfatıyla katılabilirler.

Müdahillik ne demek

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 237/1 maddesine göre mağdur ile suçtan zarar gören gerçek ve tüzel kişilerin ilk derece mahkemesindeki kovuşturma sırasında hüküm verilinceye kadar şikayetçi olduklarını bildirerek davaya müdahil olmaları mümkündür. Müdahillik ancak ilk derece yargılaması sırasında talep edilebilir. Müştekinin kanun yolu yargılamasına (istinaf-temyiz) katılması mümkün değildir (CMK md. 237/2). Ancak, ilk derece mahkemesinde ileri sürülen müdahale talebi reddedilmişse veya karara bağlanmayan katılma isteği kanun yolu başvurusunda açıkça belirtilmişse incelenip karara bağlanır.

CMK’238/1 fıkrasına göre müdahil olmak isteyen şikayetçi, bu talebini yazılı ya da duruşma sırasında sözlü olarak dile getirilebilir. Müdahillik talebi kabul edilen kişi yani katılan davanın tarafı haline dönüşür.

Mağdur veya suçtan zarar gören kişi, mahkemece müdahillik talebi kabul edildiğinde, CMK 239/1 maddesine göre cinsel saldırı suçu ile alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlarda, baro tarafından kendisine avukat görevlendirilmesini talep edebilir.

Müştekinin, şikayetinden vazgeçmesi sonrasında aynı fiilden dolayı yeniden şikayetçi olarak davaya müdahil olması (katılma) mümkün değildir.

Çok sanıklı bir ceza davasında müştekinin, sanıklardan bazıları ile ilgili olarak davaya müdahil olması diğerleri hakkında ise müdahale talebinde bulunmaması mümkündür. Yine devam etmekte olan bir daya müdahil olan şikayetçinin dava devam ederken bazı sanıklar hakkındaki müdahale talebinden vazgeçmesi de mümkündür.

Bu yazımızda sizlere hukuksal anlamda müdahil ne demek sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Davaya müdahil olma nasıl olur, müdahil olmak için gereken koşullar nelerdir.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat