Mirastan Feragat Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Mesafeli satış sözleşmesi nedir?

Mirastan Feragat Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Mirastan feragat yani mirastan vazgeçilmesi  nasıl oluşur? Nerde imzalanır?

TMK 528.m. “Mirasbırakan, bir mirasçısı ile karşılıksız veya karşılık sağlanarak mirastan feragat sözleşmesi yapabilir. Feragat eden mirasçılık sıfatını kaybede.”

Mirastan feragat sözleşmesi, miras bırakan ve muhtemel mirasçı arasında yapılır, ileride doğacak hakkından vazgeçmesi noter aracılığı ile düzenlenir. Tek bir taraf bu sözleşmeyi düzenlemesi mümkün değildir. Muhtemel mirasçı miras hakkında hiçbir beklentisi olmadığını veya kısmen olmadığını bir sözleşme ile belirler. Sözleşme resmi vasiyet şeklinde yapılması gerekir. Yargıtay İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu da bütün mirastan feragat sözleşmelerinin resmi vasiyet şeklinde yapılmasının şart olduğuna karar veriyor.

Mirasta feragat karşılıklı veya karşılıksız olabilir. Bu durumda mirasçılardan biri bedel almadan ve istemeden de mirasçılık haklarından feragat edebilir. Miras bırakanın ölümünde sonra, feragat sözleşmesi yapılması durumunda, herhangi bir hak talep edilemez. Kalan miras, feragat eden mirasçı yokmuş gibi yasal mirasçılar arasından paylaşılır.

Mirastan feragat sözleşmesi karşılık alındığında mirasçının çocuklarını etkiler mi?

Şöyle ki mirastan feragat sözleşmesi ile bir mal veya para alınmış ise, mirasçının çocuklarını ve onların çocuklarını da bağlar. Taraflar sözleşme özgürlüğü gereğince aksini de öngörebilirler.

Karşılık alındıktan sonra mirasdan feragat genelde yapılan işlemdir. Mirasçı ileride doğacak hakkını peşin olarak almaktadır ve miras bırakanın ölümünden sonra kalan miktar ne olursa olsun denkleştirme talebinde bulunamaz.

Mirastan feragat sözleşmesi diğer mirasçılarda birinin lehine olarak yapılır mı?

Evet. Bu sözleşme belli bir kişi lehine yapılmış olup bu kişinin herhangi bir sebeple mirasçı olamaması halinde, feragat hükümden düşer. Mirastan feragat sözleşmesi belli bir kişi lehine yapılmamışsa, en yakın ortak kökün altsoyu lehine yapılmış sayılır ve bunların herhangi bir sebeple mirasçı olamaması halinde, feragat yine hükümden düşer.

Kalan miras’daki sadece borçlardan feragat etmek mümkünmü?

Unutmayın ki miras sadece kalan mallar değil aynı zamanda kalan borçlardır. Mirasın açılması anında mirasçının kalan malları, borçları karşılayamıyorsa ve borçlar mirasçılar tarafından da ödenmiyorsa, feragat eden ve mirasçıları, alacaklılara karşı feragat için ölümünden önceki beş yıl içinde miras bırakandan almış oldukları karşılıktan, mirasın açılması anındaki zenginleşmeleri tutarında sorumludurlar. Eğer feragat karşılıksız olarak yapılmışsa feragat eden mirasçının böyle bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat