Ceza avukatları, mahkemelere taşınan davalar arasında en kritik davalarla ilgilenen avukatlardır. Bu avukatların gözden kaçıracağı ufak bir detay ile suçsuz bir kimse ceza alabilir veya bunun tam tersi dikkate alınan, üzerinde çalışılan bir kanıt sayesinde kişi ceza almaktan kurtulabilir. Bu bilgilerden hareketle seçilecek olan ceza avukatının deneyimli, alanında uzman ve güncel bilgilere sahip bir avukat olmasına ihtiyaç vardır. İyi bir ceza avukatına ihtiyacı olan kimseler, bu konudaki bazı kriterleri değerlendirerek avukatlarını seçebilirler.

 İyi Bir Ceza Avukatı Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

Bir ceza avukatında aranan ilk özellik, elbette uzmanlıktır. Kendi seçtiği alanda görülen davalarda uygulanan kanunların neler olduğunu detayları ile bilmek, hangi durumda bir kişinin kaç yıl ceza alacağı hakkında fikir sahibi olmak ve bu bilgilerin sürekli olarak güncellendiğini unutmamak, bu konu için oldukça önemlidir. Çünkü bilindiği üzere yasalar sürekli olarak geliştirilmekte, zaman içerisinde değişikliğe uğramaktadır. Başarılı bir ceza avukatının yasalarla yapılan bu güncellemeleri takip etmesi, kendi mesleki yeterliliği açısından önemlidir. Bilgi birikimi ve deneyim, ancak güncellenen ve yenilenen bilgilerle yararlı bir hale gelecektir.

Ceza avukatlarının müvekkilleri, son derece kritik bir durum içerisindedir. Bu davaların sonuçları boşanma davalarına veya tazminat davalarına benzemez. Bu davaların sürecinde yapılan en ufak dikkatsizlik, bir kimsenin hiç hak etmediği şekilde hapse girmesine neden olacaktır. Buradan hareketle bir ceza avukatının empati ve muhakeme yeteneğinin gelişmiş olması beklenmektedir. Avukatlar, müvekkilleri tarafından kendilerine anlatılan olayları dikkatli değerlendirmeli ve bu olayın içinden müvekkilinin lehine olan kanıtları ortaya çıkarmayı bilmelidir. Ceza davalarında mahkemeye sunulan güçlü kanıtlar, davanın sonucunu etkiler. Bir ceza avukatının müvekkilinin suçsuz olduğunu mahkemeye ispat edebilmek için durum değerlendirmesini iyi yapması ve bunun için sorumluluklarını bilerek çalışması gerekmektedir.

 Mesleki ve Ahlaki Sorumluluklar

Başarılı bir ceza avukatında olması gereken özelliklerden biri de, hem mesleki hem de ahlaki yönden sahip olduğu sorumlulukları bilmesidir. Dava sürecinde kendi sorumluluğunda olan bütün eylemleri kusursuz şekilde yerine getirmesi gereken avukatın, mahkeme sürecini iyi takip etmesi ve müvekkili için yapılması gereken bilgilendirmeleri zamanında yapması gerekmektedir.

Ayrıca dava net bir sonuca bağlanmadan önce müvekkiline gerçekleşmesi kesin olmayan şeyler konusunda söz vermemeli, bunun yerine davanın müvekkilin lehine nasıl sonuçlandırabileceği hakkında çalışması gerekir. İyi bir ceza avukatı arayan kimseler, avukatlarda bu niteliklerin olup olmadığını kontrol etmeli ve davalarını emanet edecekleri avukat hakkında önceden bilgi edinmelidir.

CategoryMakale
Yorum Yazın:

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button
WhatsApp chat