Ceza Hukukunda Fikri İçtima Nedir?

Kayseri Boşanma Avukatı Ücretleri

Ülkemizde avukatlardan danışmanlık almak için ücret ödenmesi pek karşılaşılan durum değildir. Çoğu kişi avukatlara ücret ödememek adına danışmaktan kaçınmakta ve dilekçeleri arzuhalcilere yazdırmaya çalışmaktadır. Bu durumun sakıncalarını da daha sonra davası reddedilince görmektedir. Ücret vermekten kaçınmanın sonucunda da kişiler yanlış yollar izlemekte ve telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşamaktadırlar. Avukatlık danışmanlık ücretleri şehirler arasında farklılık gösteriyor. Ancak sırf avukata danışma ücreti ödememe adına ona başvurmaktan kaçınan kişilerin unutmaması gereken bir durum vardır. Avukata ücret ödememek için kaçınanlar genellikle dava sonunda daha fazla zarara uğramaktadırlar. Bu nedenle her halde avukata danışmak ve doğru bilgiler alabilmek büyük önem taşımaktadır.

Kayseri Boşanma Davası Masrafları Ne Kadar Tutar?

Avukatlık ücretini ve dava masraflarını belirleyecek olan husus, davanın niteliği olacağından her dava için boşanma ücreti ve masrafları sabit olmamaktadır.  Anlaşmalı boşanmalarda dilekçe ve protokol hazırlanması uzmanlık gerektiren ciddi bir konu olup çoğu zaman bu belgelerin hazırlanması için uzman bir avukat tarafından destek alınması gerekebilir. Veya çekişmeli boşanmalarda tanık sayısı, bilirkişi atanması, mahkeme masrafları… gibi ekstradan yargılamanın yapılabilmesi için gerekli olan hususlar da boşanma davası masrafları içerisinde yer almaktadır.

Boşanma Davalarında Ne Kadar Ücret Ödenir?

Boşanma sürecinde dava masrafları ve diğer giderler için ödenecek boşanma ücreti için belirleyici olacak husus sürecin nasıl yürütüleceğidir. Burada eşlerin her ikisinin de boşanmayı istemesi ve boşanmanın tüm hukuki sonuçlarında uzlaşmaları durumunda boşanma davası, anlaşmalı olarak yürütüleceğinden ödenecek olan tutar da çekişmeli boşanma davalarından daha az olacaktır. Boşanma davası ücreti çekişmeli boşanmalarda daha yüksek olup bu dava türünün içerdiği bir çok hukuki prosedür ve bu davanın süresinin daha uzun olmasının bir sonucudur.

Kayseri’de Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadar?

   AİLEMAHKEMELERİNDE GÖRÜLEN DAVALAR
1Evlenmeyeizin, İddet müddetinin kaldırılmasına ilişkin Davalar1.750,00YTL
2Nişanbozulmasından doğan Davalar (Hediyelerin geri verilmesi, Maddive Manevi Tazminat vb)3.300,00YTL’denaz olmamak üzere dava değerinin %10’u
3BoşanmaDavaları
a)Anlaşmalı2.500,00YTL
b)Çekişmeli4.500,00YTL
c)Çekişmeli ve maddi, manevi tazminat istemli4.500,00YTL’denaz olmamak üzere dava değerinin % 15’i
4Nesebinreddi, Tashihi ve Babalık Davaları4.500,00YTL
5NafakaDavası2.500,00YTL
6EvlatEdinme Davası3.300,00YTL
7AileninKorunmasına dair 4320 Sayılı Kanundan Doğan Davalar

1.250,00YTL

Kayseri’de Boşanma Avukatı Ücretlerini Kim Öder?

Boşanmak için kim başvuruda bulunduysa mahkeme ücretlerini o ödüyor.
Eğer avukatta tuttuysa mahkeme masrafları artı avukat masrafları ekleniyor.
Hakim araştırma ve inceleme yapılmasını yada sosyal danışman ve psikolog atanmasını isteyebilir. Boşanma davasında, yapılacak her ek işlem için ayrıca ücret talep edilir.
O yüzden bu gibi durumlarda kesin bir tutar verilmesi mümkün değildir.

Tanıma ve Tenfiz Davalarında Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Tenfiz davalarında vekalet ücreti nedir: Bir başka en sık sorulan soru da tenfiz davalarında vekalet ücretinin ne olacağı hususudur. Bu da duruma göre değişmekte olup davanın aile hukukundan kaynaklanması halinde sabit bir ücretin, bir alacak davasından kaynaklanması halinde de alacağın belli bir yüzdesinin vekalet ücreti olarak talep edildiği uygulamada gözlenmektedir. Aile hukuku konularında Ankara Barosu tarafından yayınlanan ücret tarifesi gereğince KDV hariç 3.600,00 TL Ücret talep edilmektedir. Yargılama giderleri için ise 400,00 TL Gider Avansı peşinen talep edilmektedir. Yani bir aile hukuku işi için tanıma ve tenfiz davası masraf avansı ve ücret toplamı 4.000,00 TL tutmaktadır.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat