İcra Dosyası Nasıl Hazırlanır?

İcra Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Bir icra dosyasında yapılması gerekenler ve yapılabilecekler bir sıraya konacak olsa sırayla hangi işlemler yapılmalı,hangi müzekkereler mutlaka yazılmalı ve nerelere ne yollarla başvurmakta faydalar vardır. Bu yazımızda bunlara yer vereceğiz.

DOSYA DÜZENİ
1.Kapaklı karton dosya
2.En arkaya vekaletname fotokopisi. (aslının aynıdır ibaresi yazılı) Vekaletnameye baro pulu yapıştırılacak
3.Sonra ödeme emrine esas teşkil eden varsa senet çek fotokopisi – kontrat – ilamlı karar vs.
4.Ödeme emri
5.Takip talebi.
6.Harç Makbuzu ( İcradan verilecek )
7.Avukat yaptığı icra takibini flaş belleğe hazırlıyor.

Dosyanın sol kapağına:

1) Borçlu ya da borçlu adedince gönderilecek tebligat zarfı.

2) Tebligat zarfının arasına borçlu ya da borçlu adedince gönderilecek ödeme emri ve varsa ödeme emrine esas teşkil eden senet vs fotokopisi

Dosya kapağını ön yüzüne de alacaklı -borçlu ve avukatın adı soyadı yazılacak veya adres kaşesi basılacak.

Bir elinde dosya diğerinde flaş bellek.Flaş belleği UYAP görevlisine veriyorsunuz.O sizi bir icra dairesine yönlendiriyor.Aynı zamanda sizi ve yaptığınız işlemi UYAP’a kaydediyor.

> Siz hangi icra dairesine yönlendirildiyseniz oraya gidiyor ve yukarda teorik olarak hazırladığımız dosyayı İcra Müdürüne yada görevlendirdiği memuruna veriyorsunuz.Eğer eksikleriniz yoksa harcını yatırıyorsunuz.

1) İcra takibi için ilk olarak pembe bir dava dosyası alın ve dosyanın içine öncelikle vekaletname(baro pulu yapıştırılmış),sonra çek yada senet yada ilam fotokopisi(aslı gibidir şeklinde avukat tarafından yapılacak),ödeme emri ve takip talebi olmak üzere sondan başa doğru bu sırada dizilir.Daha sonra dosyanın sol kapağına tebliğ mazbatası(tebligat zarfı) ve senet fotokopisi ile ödeme emri takılır ve arka kapağına ise senedin aslı ve takip talebi(avukatın icra dosyasında kalacak olan sureti) takılır ve dosya hazırlanarak icra dairesine gidilir.

2) Dosya hazırlandıktan sonra icra dairesine gidiniz ve tevzi bürosundan hangi icraya düştüğünü tespit ettirerek (İstanbul da kota uygulaması olduğu için her avukatın icra dairelerinde belirli kotası bulunmaktadır) o icra dairesine gidiniz.Daha sonra icra müdür yada müdür yardımcısından herhangi birisine dosyayı getirerek “görüldü” alınız.İcra müdürü görüldü verirken borçluya gönderilecek olan ödeme emri ile dosyada kalacak olan ödeme emrine kaşa vurarak imzalar ve dosyanın esas masasında işi bitmiş olur

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat