Basın İş Kanununda Fazla Çalışma Yönünden Farklar

TCK m. 180 nedir?

Basın İş Kanununda Fazla Çalışma Yönünden Farklar

Basın İş Kanununa tabi olarak çalışan gazeteciler için günlük iş süresi, gece ve gündüz devrelerinde 8 saattir (Ek Madde 1). Bu durumda haftalık çalışma süresi, 6 gün çalışılması durumunda 48 saat, sürekli gece çalışanlar için ise hafta tatili 2 gün olarak verileceğinden (madde 19) 40 saattir. Hangi saatler arasında çalışmanın, gece çalışması sayılacağı da Basın İş Kanununda belirtilmemiştir. Oysa İş Kanununun 69. maddesine göre, gece çalışması saat 20:00’de başlayan sabah 06.00’da biten sü­reler arasındaki çalışmalardır.

İş Kanununun 63. maddesinde haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiş ve bunun 11 saati aşmamak kaydıyla haftanın çalışılan günlerine bölüneceği kurala bağlanmıştır. Öte yandan Basın İş Kanununda ulusal bayram, genel tatiller ve hafta tatilinde çalışma “fazla saatlerde çalışma” sayılarak düzenlemeye gidilmiştir.

Basın İş Kanunu’na göre “fazla çalışma sayılan” tüm hallerde, normal saat ücretinin % 50 fazlasıyla hesaplama yapılır. Basın İş Kanununda zamanında ödenmeyen fazla çalışma ücretlerinin günlük % 5 fazlasıyla ödeneceği kuralının öngörülmüş olması­dır.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat