Arabuluculuk Sonuç / Anlaşma Aşaması

0
4

Arabuluculuk Sonuç / Anlaşma Aşaması

Bu aşamada amaç, arabuluculuk  faaliyeti  ve  sonuçlarını etkili bir  şekilde değerlendirmektir.

Tarafar arasında bir anlaşma sağlandığında arabulucu, anlaşmanın herkesçe anlaşılıp anlaşılmadığını teyit eder. Kural olarak anlaşma belgesi, tarafar veya onların avukatları tarafından hazırlanır. Ancak anlaşma  tarafara ait olsa da, arabulucu bunun yazıya dökülmesi konusunda yardımcı olabilir. Bununla birlikte, anlaşma belgesinin yazılmasında arabulucunun rol alması hususu tartışmalıdır. Uygulamada arabulucu, genelde belgenin yazıya dökülmesinde  rol alır ve gerektiğinde anlaşmanın geliştirilmesine yardımcı olur.

Ayrıca, teşvik edilen tarafara anlaşmaya uyulması konusunda ise icra edilebilirlik şerhini hatırlatır.  Aile arabuluculuğu açısından anlaşma belgesinin adil olması ve hukuka uygun bir şekilde hazırlanması  gerektiği  belirtilmelidir  [(Bakınız:  Avrupa Konseyi  Parlamenter Meclisinin (AKPM)  Aile Arabuluculuğu ve Cinsiyetler Arası Eşitlik üzerine hazırladığı 2003 tarih ve 1639  sayılı  Tavsiye Kararı  (madde 8.5)].  Yine  aile  arabuluculuğu  açısından  belge  düzenlendikten sonra ve imzalanmadan önce, tarafara kendi üzerinde anlaştıkları konular üzerinde düşünmeleri için zaman tanınmalıdır [(Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) Aile Arabuluculuğu ve Cinsiyetler Arası Eşitlik üzerine 1639 sayılı Tavsiye Kararı, madde 6)].

Eğer tarafar bir anlaşmaya varamazlar ise; arabulucu tarafarı bir anlaşmaya ulaşmaları yönünde adım atmaları için teşvik eder.

Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınan makaleler kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here