Arabulucu kimdir?

0
2

Arabulucu, tarafar arasındaki çatışmanın çözümüne yardımcı olmak amacıyla arabuluculuk sürecini  idare eden ve arabuluculuk yöntemlerini bilip uygulayabilen tarafsız gerçek kişidir. Arabulucu, arabuluculuk sürecini yürütmek için gerekli bilgi ve becerilere sahip olmalıdır. Bu bilgi ve beceriler aşağıda belirtilmiştir.

Arabuluculuk, Kanun’a  göre  yapılabileceği  gibi Kanun’a  tabi  olmaksızın  da  yapılabilir. Türkiye’de Kanun’a göre yapılan arabuluculukta arabulucu, Adalet Bakanlığı tarafından tutulan sicile kaydedilmiş gerçek kişi olmalıdır.

Arabulucu,  faaliyeti  tek başına yürütebileceği gibi birden  fazla arabulucu  ile birlikte de yürütebilir. Bu durumda eş arabuluculuk söz konusudur. Eş arabuluculuk yöntemleri de farklılıklar içerir. Bu  konuya ileride Modül 12’de değinilecektir. Ayrıca arabulucu, belirli alanlardaki uyuşmazlıklar hakkında ileri arabuluculuk eğitimleri alarak alanında uzmanlaşabilir (Örneğin; aile arabuluculuğu, ticari arabuluculuk ve iş arabuluculuğu eğitimleri gibi).

Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınan makaleler kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...