Suçtan Zarar Gören Kişi, Şikayetçi ve Vekil Kimdir?

0
122

Suçtan zarar gören kişi

İşlenen suçtan bir “zarar” meydana geldiği durumlarda, “zarar gören” ve “zarar veren” durumu ortaya çıkar. Ceza Muhakemesi Kanunu, 234 ve  sonraki maddelerinde,  suçun mağduru,  şikayetçisi, malen sorumlu olan ve katılanın yetki ve haklarını, yeni bir kitap halinde düzenlenmiştir.

Şikayetçi

Şikayetçi,  re‟sen kovuşturulan suçlar dahil, mağduru veya suçtan zarar  göreni  olduğu  bir  suçu  devletin  soruşturma  veya  kovuşturma makamlarına  duyuran  kişi  olarak  anlaşılmalıdır. Şikayetçi  kelimesini dar anlamda anlayıp, sadece soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olan suçlarla sınırlı tutmak, CMK 234 ile tanınan birçok hakkı şikayetçiden almak sonucunu doğurabilir.

Vekil

Ceza Muhakemesi Kanunu‟nun tanımlar maddesinde yer alan ifadelere göre vekil; katılan, suçtan zarar gören veya malen sorumlu kişiyi ceza muhakemesinde temsil eden avukatı ifade eder.

Bunun dışında vekil, temsil edilen kişi tarafından belli bir konuda işlem yapmak üzere görevlendirilen avukata verilen addır.

Mağdur ve şikayetçinin CMK 234/2‟den kaynaklanan kendilerine zorunlu vekil atanması hakkına sahiptirler. Bu haklar aşağıda ayrıntılı açıklanacaktır.

Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınan makaleler kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...