Savcılığa şikayet dilekçesi nasıl verilir?

Kişisel Verilerin Korunması Hukuku Nedir?

Savcılığa şikayet dilekçesi nasıl verilir?

Elinizdeki şikayet dilekçesi ile nereye müracaat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ve adliyede şaşkın bakışlarla dolaşıp yardıma ihtiyaç duyacaksanız, yazımızı okuduktan sonra bu işin hiç de düşünüldüğü kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Hazırlamış olduğunuz şikayet dilekçesi, ekleriyle birlikte 3 suret olarak çoğaltılır. Dava dosyasına konulur. (Dava dosyasını adliyelerde bulunan baro odalarından 75 kuruşa temin edebilirsiniz.)

Şikayet, vekil vasıtası ile yapılacaksa, şikayet dilekçesinin en altına vekaletname eklenir. Vekaletnameye baro pulu yapıştırılması ve vekalet suret harcının yatırılması gerekmektedir. (Baro pulu da dosya baro odasından temin edilebilir.)

Vekalet suret harcı için adliyede bulunan harç veznesine gidilir. Vezne görevlisine “Vekalet harcı yatırmak istiyorum” dediğinizde, görevli memur size vekaleti nereye vereceğinizi soracaktır. “Cumhuriyet Başsavcılığı’na” verileceğini söyleyin. Vekalette birden fazla avukat ismi bulunabilir. Size avukat ismini de sorarsa söylersiniz. Vekalet harcı 2015 yılı için 4,10 TL’dir.

Harcı yatırdıktan sonra, size, buna ilişkin makbuz verilecektir. Vekalet harcına ilişkin makbuzu da dosyaya vekaletnamenin altına takın.

Dosyanız hazır. Şimdi yapmanız gereken, müracat savcısından şikayet dilekçeniz için “Havale”, diğer adıyla “Görüldü” almaktır. Büyük adliyelerde, sırf bu işler için müracaat savcıları bulunmaktadır. Küçük adliyelerde ise bu iş, nöbet sistemiyle yapılmaktadır. Nöbetçi olan Cumhuriyet Savcısı’nın kapısına “Müracaat Savcısı” tabelası asılmaktadır.

Bazı büyük adliyelerde, bağlı olunan ilçelere göre müracat savcıları da ayrılmıştır. Örneğin Bakırköy Adliyesinde, Bağcılar, Güngören ilçeleri için ayrı bir müracat savcısı, diğer ilçeler için ayrı bir savcı görevlendirilmiştir. Müracaat edeceğiniz adliyede böyle bir ayırım yapılmışsa, ilgili yer müracaat savcısından görüldü almak, işinizi kolaylaştıracaktır.

Müracaat savcısından havalenizi aldıktan sonra, Savcılık soruşturma evrak kayıt bürosuna gitmeniz gerekmektedir. Havale aldığınız dilekçeniz ve ekindeki evrakları teslim alan görevli memur, evrakın sisteme kaydını yapar. Size bir “hazırlık numarası” veya diğer adıyla “Soruşturma Numarası” verir. (2015/23589 gibi)
Bu numarayı, şikayet dilekçenizi takip edebilmek açısından sizde kalacak dilekçe sureti üzerine not almanızda fayda var.

Şikayet dilekçeniz ve ekindeki evraklar, görevli memur tarafından taranarak sisteme atılır. Bazı adliyelerde, bu işlem için tarama merkezleri oluşturulmuştur ve evrakları sizin taratıp getirmenizi isteyebilirler.

Şikayet dilekçesini verme işleminiz böylelikle tamamlandı. Bundan sonra yapılması gereken, belirli aralıklarla şikayet dilekçenizin akıbetini takip etmek olacaktır.

Şikayet dilekçesinin takibi:

Elinizdeki hazırlık soruşturma numarası ile soruşturma bürosundan, dosyanın hangi savcıda olduğunu ve katibinin kim olduğunu (Oda numarasını vs) öğrenin. Dosyanızla ilgili gelişme olup olmadığını merak ettiğinizde, Cumhuriyet Savcısından ziyade, ilgili savcı katibine giderek, dosyanız hakkında bir gelişme olup olmadığını sorabilirsiniz. Böylelikle sırf sorgu için hem ilgili savcıyı rahatsız etmemiş, hem de dosyanızı daha rahat incelemiş olursunuz.
Dosyanız ile ilgili ek evrak, dilekçe ve benzeri vermek istediğiniz, dosyanız için ilgili savcı ile görüşmek istediğinizde, bizzat dosyanın savcısı ile görüşmeniz de mümkün. Ancak görüşme amacınız, yeni evrak veya beyanda bulunmak ise, sözlü görüşme yerine, beyanlarınızı yazılı olarak sunmanızda, havale alırken de durumu ilgili savcıya iletmenizde fayda var. Malum, söz uçar, yazı kalır..

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat