Kredi masraf iadesi istenirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Bedensel Zarar Maddi Manevi Tazminat Dava Dilekçesi

Kredi masraf iadesi istenirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Bankalar yapılan her işlemden ücret almaktadırlar. Bu ücretler çok farklı ad altında alan bankaların aldıkları bir ücret de dosya masrafı adı altında alınan ve bırakın farklı bankaların aynı bankanın farklı şubelerinde dahi farklı meblağlarla tüketicilerden alınan bir masraftır. Bu talepler her ne kadar tüketicilerin bankalarla yapmış oldukları kredi sözleşmelerinde yer alsa da 4077 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN’ na ve Yargıtay İçtihatlarına aykırıdır. Bankalar zaten tüketicinin çekmiş olduğu kredinin üstüne belli oranlarda faiz koyarak çekilen bu krediden kazanç sağlamaktadır. Fakat bu faizle birlikte tüketicilerden ayrıca farklı tutarlarda Dosya Masrafı adı altında bedel talep etmektedir. Bankaların almış olduğu bu bedeller il ve ilçe Tüketici Hakem Heyetleri veya Tüketici Mahkemeleri (Tüketici Mahkemeleri’nin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri) aracılığı ile geri alınabilmektedir.

Tüketici’nin Tüketici Hakem Heyetlerine mi yoksa Tüketici Mahkemelerine mi (Tüketici Mahkemeleri’nin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri) gideceği konusunda ise kriterimiz her yılbaşında belirlenen(bu miktarlar her yıl değişmektedir)2013 yılı içinse geçerli olan miktar 1191.52 TL’dir Buna göre 1191.52 TL’nin altında kalan dosya masrafları için Tüketici Hakem Heyetleri’ne, 1191.52 TL’nin üstünde olan dosya masrafları içinse Tüketici Mahkemeleri (Tüketici Mahkemeleri’nin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri)’ne başvurmaları gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyetleri’nin 1191.52 TL’nin altında kalan meblağlar için ilam niteliğinde karar verirken, bu bedelin üstündeki meblağlar için vermis oldukları kararlar sadece tavsiye niteliğinde olup güçlü bir delil niteliği taşımaktadır.

Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi istenirken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Banka kredisi dosya masrafı iadesi; Bankaların tüketicilerden almış olduğu dosya masrafı, komisyon, refinansman yada başka isimlerle (farklı isim koyma konusunda bankalar oldukça yaratıcılardır benden söylemesi ) aldığı haksız bedelleri son on yıl için geçerlidir. Çünkü Borçlar Kanunu gereği genel alacak zaman aşımı 10 yıldır. yani tüketici yukarda açıklamış olduğum gibi 1191.52 TL’nin altında ise Tüketici Hakem Heyetleri’ne 1191.52 TL’nin üstünde ise Tüketici Mahkemeleri (Tüketici Mahkemeleri’nin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri)’ne başvuru yaparken dikkat etmeleri gereken ilk husus son 10 yıl içinde kredi kullanmış olmalarıdır.

Diğer bir önemli nokta ise; özellikle 1191.52 TL’nin altında olan dosya masrafları için Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuran tüketicilerin hakem heyetlerinden alınan kararları Bankalara elden götürerek Karar Asıllarını Bankaya Teslim Etmeleridir. Alınan bu kararları bankaya götürmenize gerek yoktur. Çünkü hakem heyetleri siz tüketicilere gönderilen kararın diğer bir örneğini de Bankalara gönderir. Tüketici Hakem Heyetleri’nin vermiş olduğu kararlar ilam niteliğinde olduğundan bu kararların İCRA TAKİBİNE konularak ilamlı icra yoluyla bankalardan tahsil edilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki Tüketiciler bu uygulamayı bilmediklerinden yada yapamadıklarından ellerindeki Tüketici Hakem Heyetleri’nin kararları da bir işe yaramamaktadır. Çünkü bun durumu bilen bankalar da İcraya konulmadan dosya masrafı iadelerini yapmamakta, yada bu kararlara karşı itiraz davası açmaktadır.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat