Gürcistan’dan Araba Almak

Son günlerde trafikte yabancı plakalı birçok araba görmekteyiz. Bu arabaları görünce önce bu arabalar nereden geliyor, kimler bu arabalara biniyor diye kendi kendimize soruyoruz. Ardından arabadan inen kişinin tanıdığımız biri olduğunu görünce şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz.

Acaba bu adama piyango mu çıktı? Parayı bahis sitelerinden kazanıp ta mı böyle bir araba aldı derken arabanın Gürcistan’dan geldiğini öğreniyoruz. O anda aklımıza bir sürü konu geliyor. O bu arabayı getirip biniyorsa ben de binerim diyoruz. Peki Gürcistan’dan araba getirip binmek bu kadar kolay mı?

Oturma İzni Olmadan Gürcistan’dan Araba Almak

Facebook ve çeşitli internet sitelerinden Gürcistan’dan araba almak hiç bu kadar kolay olmamıştı şeklinde reklamları görüyoruz. Reklamlarda lüks arabalara ait fotoğraflar sergilenmekte ve altında onlarca sahte yorum yapılarak tüketicinin dikkati celp edilmektedir. Bir de fiyata bakınca arabanın 3’te bir fiyatına satıldığını görüyoruz ve bizim araç getirenlerden neyimiz eksik olduğunu sorguluyoruz.

İlan veren şahıslar whatsapp üzerinden rahatça iletişim kurulabileceğini, istenildiği takdirde Gürcistan’da konaklama, yol ve noter dahi her türlü desteğin sağlanabileceğini belirtiyor ve sizi telefonda Gürcistan’a davet ediyor.

Gittiğinizde sizi sınır kapısından alarak büyük anlaşmalı oldukları galeriye götürüyorlar ve beğendiğiniz araç varsa oradan alıyorsunuz. Yoksa farklı farklı galerileri geziyorsunuz. Araç sıkıntısı yaşamıyorsunuz. Zira Gürcistan Avrupa’nın araç çöplüğü durumunda. İş takipçileri araba almanız için sizin elinizi sıcak sudan soğuk suya sokmuyor. Bir dediğiniz iki edilmiyor. Tüm işlemleriniz onlar tarafından yerine getiriliyor ve siz hiç sorgulamadan lüks arabanın hayalini kuruyorsunuz.

Gürcistan’dan Araba Alımı Noter İşlemleri

İş takipçileri ile noterin yolunu tutuyorsunuz. İş takipçileri sizi notere götürüyor ve beklemenizi söylüyor. O sırada ilgili kişilerle konuşup sizin evraklarınızı uzatıyor. Daha sonra sizi imzaya davet ediyorlar. İki tane evrak imzalatıyorlar. Siz de dil bilmediğiniz için iki evrağı birden imzalıyorsunuz. Söz konusu evraklardan birisi size verilen ruhsat ve onunla alakalı. Diğeri ise henüz sahibi olmadığınız arabanın iş takipçisi tarafından tekrar başkasına satılacağına dair düzenlenmiş evrak. Burada sizi oyuna getiriyorlar. Araç ruhsatı sizin üzerinize gibi görünüyor fakat iş takipçileri aracı tekrar satıyor. Yani çifte ruhsat çıkarıyorlar.

Gürcistan’dan Araba Alımı ve Sınırdan Geçmek

Gürcistan’dan araba aldıktan sonra sınıra geliyorsunuz. İş takipçisi sizinle birlikte geliyor ve sizi sınırdan geçiriyor. Tabi direksiyonda bu iş takipçisi var. Hazırlanmış olan sahte ruhsatla sınırı geçiyorsunuz. Daha sonra sınırı geçince arabayı ve gerçek ruhsatı size teslim ediyor, kendisi tekrar sınırı geçerek taksiye binip gidiyor. Siz de memleketinizin yoluna koyuluyorsunuz.

Gürcistan Plakalı Aracı Polisin Çevirmesi

Türkiye’ye Gürcistan plakalı araçla geliyorsunuz. Bazen kimse dikkat etmiyor. Bazense trafik ihlali ve sizi çekemeyen başkalarının ihbarı yüzünden polis çeviriyor. Siz ise ilk aşamada ne olacak ne de olsa her şey resmi ruhsat benim adıma, zaten iki sene boyunca kullanma hakkım var diyorsunuz. Ama iş sizin sandığınız kadar kolay olmuyor. Polis sizden Gürcistan’da oturum belgenizi istiyor sunamıyorsunuz. Yine yurtdışı giriş çıkış kayıtlarınıza bakıyor ve sizin aracı yasal olmayan yollardan yurda getirdiğinizi gözlemliyor.

Sizi emniyete davet ediyorlar ve öncelikle ifadenize başvuruyorlar ardından da onlarca dolar vererek aldığınız lüks arabanızı gümrüğe götürüyorlar. Bunun sebebi ise oturma izniniz olmadan Gürcistan’dan araba getirmeniz.

Gürcistan Plakalı Araç ve Ceza Davası

Aracınız gümrüğe çekildikten kısa bir süre sonra elinize Asliye Ceza Mahkemesine açılmış davanın iddianamesi geliyor. Burada detaylı olarak size yüklenen suç ve duruşma gününü belirtir gün tebliğ ediliyor. İddianamede TCK 53/1 ve Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/2. maddesinden cezalandırılmanız talep ediliyor.

Peki Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/2. maddesi ne diyor? İlgili maddeye göre;  “Eşyayı, sahte belge kullanmak suretiyle gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin, Türkiye’ye ithal eden kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.” denilmektedir. Yani cezalandırılmanız talep ediliyor ve ceza alıyorsunuz.

Lüks arabaya bineyim derken öncelikle binlerce dolarınız, ardından severek aldığınız lüks aracınız elden gidiyor ve ceza alıyorsunuz ve siciliniz bozuluyor. Bu sebeple Gürcistan’dan araba almayı düşünürken 1 değil 100 kere düşünün!

Yorum Yazın:

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button
WhatsApp chat