El Koyma Kararına İtiraz Dilekçesi

Fazla çalışmaya ilişkin yasal düzenlemeler

El Koyma Kararına İtiraz Dilekçesi

……………………. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

SORGU NUMARASI : ……………….
İSTEKTE BULUNAN : ………………………………
İSTEK KONUSU : ……. Sorgu numaralı dosyasında, suçla hiçbir ilgisi olmayan …. plakalı aracımın şahsıma teslim edilmesi taleplidir.
AÇIKLAMALAR :

1) Yukarıda sorgu numarasını yazmış olduğum dosyada, şahsım adına kayıtlı …………… plakalı, ……… Model ….. Marka araca el konulmuştur.
2) Ancak benim, mevzu bahis olaylarla herhangi bir ilgi ve alakam bulunmamaktadır. El koyma ile, anayasal bir hak olan MÜLKİYET HAKKIMIN zedelenmesi söz konusu olacaktır.
3) Karayolları Trafik Kanununun 20. maddesine göre, ve bu maddede 1985 yılında yapılan değişiklik sonrası, bu aracın tarafıma iadesi gerekmektedir. Bu konuya ilişkin olarak Yargıtay’ın yerleşmiş içtihatları mevcuttur.
4) Bu araç, şahsım tarafından, damadım olan…….’a, ……e gideceğini söylemesi üzerine verilmiştir. Bu durumu sanık, verdiği ifadede teyit etmiş ve dosyaya yansımıştır. Görüldüğü üzere aracımın bu söz konusu olayla bir ilgisi yoktur. Aracın savcılık tarafından el konulmasından dolayı aracı dilediğimce tasarruf edip kullanamadığım için de mağdur olmuş durumdayım. Ayrıca araç bağlı kaldığından ve kullanılmadığından, motorunda karıncalanma ve aracın hasar görmesi ihtimali doğmaktadır. İşlenen bu suçta en çok mağdur olan kişi, suçla hiçbir alakası olmayan şahsım olmuştur. Zira ben ….. işi ile uğraştığımdan,…… gidip gelmem gerekmektedir fakat aracım bağlı kaldığından işlerim aksamakta ve kazanç kaybına maruz kalmaktayım.
5) Araç üzerinde gerekli yasal inceleme ve aramalar yapılmıştır. Aracın halen daha bağlı bulunmasının bir faydası bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı daha fazla mağdur olmamam için, bi hakkın veya teminat mukabili aracın tarafıma teslimini isteme zarureti hasıl olmuştur.
6) CMK 256 hükmünce, duruşmalara kabulümüze karar verilmesini talep etmekteyim

DELİLLER : Yargıtay kararları ve sair deliller.

İSTEM SONUCU : Arz ettiğimiz nedenlerle Sayın Makamınızdan, telafisi imkansız zararlara neden olamamak ve mağduriyetimin önlenmesi bakımından ….. plakalı aracın bi hakkın veya teminat mukabili tarafıma teslimine karar verilmesini arz ve talep ederim. 18.08.2012

Adı ve Soyadı
İmza

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat