Cumhuriyet Başsavcılığı şikayet dilekçesi

Bedensel Zarar Maddi Manevi Tazminat Dava Dilekçesi

Cumhuriyet Başsavcılığı şikayet dilekçesi

Savcılığa şikayet nereye yapılmalıdır?

Müşteki olarak şikayetinizi zaman kaybetmeden savcılığa iletmeniz gerekmektedir. Şikayet dilekçenizi adliyelerde bulunan müracaat savcılığına yapmanız gerekir. Şikayet dilekçenizde belirttiğiniz konularda Cumhuriyet savcılığınca ifadeniz alınacaktır.

Savcılık ifadesinde, dilekçenizde yer verdiğiniz şikayetler hakkında sizden bilgi alınacak, ardından Cumhuriyet Savcısının gerekli görmesi halinde soruşturma dosyası açılarak soruşturma başlatılacaktır.

Savcılığa verilecek şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Cumhuriyet başsavcılığına vereceğiniz dilekçeyi hazırlarken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir:
* Şikayet dilekçesinde mutlaka adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız, adresiniz, imzanız ve dilekçe tarihi yer almalıdır.
* Şikayet konusunu olay sırasına göre ve açıkça anlatmanız gerekir. Ayrıca suçun işlendiği zamanı ve şüpheli kişiyi de (şikayetçi olduğunuz kişi) dilekçede belirtmelisiniz.
* İlgili savcılığın adını da açıkça yazmalısınız (Örneğin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı).

Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesi

… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

ANKARA

Şikayette bulunanın adresi: …. (buraya yazışma ve gerektiğinde bulunabileceğiniz adresinizi yazınız).

T.C. Kimlik no: … (buraya TC kimlik numaranızı yazınız).

Vekili (Varsa) : … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne bir avukat tarafından temsil ediliyorsanız avukatınızın adını ve adresini yazınız).

Şikayet olunan kişi (şüpheli) ve adresi: … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne şikayette bulunduğunuz şüphelinin adı-soyadı ve biliyorsanız adresini yazınız).

Vekili (Varsa) : … (buraya şüphelinin avukatı varsa adını ve adresini yazınız).

Suç : … (şikayet dilekçesinin bu bölümüne şüpheli tarafından işlendiğini iddia ettiğiniz suçun adını yazınız. Örneğin: Kasten adam yaralama (TCK 86), uyuşturucu madde ticareti suçu (TCK 188), Hakaret suçu (TCK 125), vs.

Suçu Tarihi : … (eğer biliyorsanız buraya suçun işlendiğini öğrendiğiniz tarihi yazınız).

Suçun işlendiği yer: … (buraya suçun işlendiği yeri yazınız).

AÇIKLAMALAR : … (Cumhuriyet başsavcılığına vereceğiniz şikayet dilekçesinin bu bölümüne şüphelinin işlediğini iddia ettiğiniz suça ilişkin açıklamalarınızı yazınız. Açıklamalarınızı olay sırasına göre, açık ve anlaşılır bir biçimde yazmanız yararınıza olacaktır).

Netice ve talep: … (Cumhuriyet başsavcılığı şikayet dilekçesinin bu kısmına taleplerinizi açık bir biçimde yazınız). Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı şikayet edilen şüpheli … hakkında soruşturma yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasını arz ve talep ederim. …/…/… (Buraya tarihi yazınız)

Ad-Soyad (İmza)

Deliller : … (Dilekçenizin bu bölümüne şuça ilişkin delillerinizi yazmanız gerekmektedir).

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat