Boşanma Avukatı Kayseri Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Boşanma Avukatı Kayseri Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Çekişmeli boşanma davası , TMK Md. 166/3 de düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda bir anlaşmanın bulunmadığı boşanma davalarıdır.

Boşanma avukatı ile açılacak olan boşanma davası anlaşmalı boşanma davalarında 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede evlilik birliğinin sonlanmasını sağlarken, çekişmeli boşanma olarak yürütülecek davalarda 8 ay ile 1 yıl arasında bir sürede bu dava sonlandırılabilir. Normal şartlarda bireysel olarak açılacak olan boşanma davaları 2 3 yıl sürebilmektedir.

Genel boşanma nedenleri kanunda düzenlenmiş fakat tam olarak nelerin bu sınıfa girip girmediğinin takdirinin hâkime bırakılmıştır. Türkiye boşanma davası açanların %90′nı genel boşanma nedenine dayanarak boşanma davası açmaktadır. Genel boşanma nedeni ise Türk Medeni Kanunu’nda evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak açıklanmıştır…

Boşanma nedenleri nelerdir?

Medeni Kanuna göre boşanmaya neden olabilecek durumlar;
*Terk edilmek;
*Hayata kast etmek;
*Onur kırıcı davranışlar;
*Şiddetli geçimsizlik,
*Zina
*Akıl hastalığı;
*Suç, işlemek şeklindedir.

Anlaşmalı boşanma; her iki tarafın da hem boşanma hem de velayet, mal rejimi, tazminat ve nafaka gibi unsurları konusunda fikir birliği sağladıkları boşanma türüdür. Anlaşmalı boşanmada önemli olan taraflar arasında fikir birliğinin sağlanmasıdır.

Boşanma Davasında Avukat Tutmak Zorunda mıyım?

Yasal olarak bir avukata danışmak ya da avukat vasıtası ile davayı yürütmek zorunluluğu yoktur. Ancak boşanma sürecinde “avukata ihtiyacın yok” diyenlere itibar etmemek gerekiyor. Öncelikle, tarafların haklarının korunması ve özellikle delillerin oluşturulması, dava sürecinin düzenli takibi ve dava sonucu mahkeme hükmü doğrultusunda yapılması gereken çeşitli hukuki işlemlerin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi açısından bir avukata danışmak ve bu süreci bir avukat marifetiyle yürütmek oldukça önemlidir. Bir hukukçu olarak tavsiyem, bu sürecin bir avukat yardımıyla yürütülmesidir.

 
 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat