Borçluya intikal edecek miras hissesi olup olmadığı nasıl tespit edilir?

Borçluya intikal edecek miras hissesi olup olmadığı nasıl tespit edilir?

Tahsil kabiliyeti olan icra dosyasında tahsilat yapmak büyük maharet değildir. Bu tür dosyalarda avukata düşen, rutin işlemleri hata yapmadan tamamlamaktır. Borçlunun eğer avukatı yoksa, alacaklı vekilinin dosyada yapacağı bir çok hatayı da kimse görmez zaten…

Asıl maharet, malvarlığı sorgusu sonucu menfi olan borçludan alacağı tahsil edebilmektir. Bunun farklı ýolları bulunmakla birlikte, bu makalede, borçluya miras yolu ile intikal eden gayrimenkul sorgusu yapma konusu incelenecektir.

Borçlu adına kayıtlı gayrimenkul bulunup bulunmadığını Uyap üzerinden sorgulattınız fakat sonuç menfi…

Bitti mi?

Elbette hayır…

Şimdi sıra borçluya murislerinden intikal edecek gayrimenkul olup olmadığını sorgulatmada…

Borçlular genellikle icra takipleri nedeniyle haciz konma riskine karşı intikal işlemlerini yapmazlar. Ne zaman ki hisselerini satmak isterler, o zaman intikal ve satış işlemini aynı gün yaparlar. Sizin de o günü tutturmanız olasılık dışıdır.

Bu aşamada yapmanız gereken şey, borçlunun, anne babasının hayatta olup olmadığını görebilmek için aile nüfus kaydını sorgulatmak olacaltır. Aile nüfus kayıt tablosunda, anne babasından herhangi birinin yada ikisinin birden vefat etmiş olması durumunda, ikinci aşamaya geçilecektir.

Borçluya miras sadece anne babasından kalmaz elbette.. Ama bu uzak olasılıktır.

Vefat etmiş olduğunu tespit ettiğiniz anne yada baba hakkında Uyap üzerinden gayrimenkul sorgusu yaptırdığınızda, muris adına kayıtlı gayrimenkul bulunup bulunmadığı görülecektir.

Borçlunuz, büyük olasılıkla tek mirasçı değildir. Siz sadece borçlunuza intikal edecek olan miras hissesi üzerine haciz koydurabilirsiniz.

Çok mirasçı bulunması gözünüzü kotkutmasın. Gayrimenkulden borçluya isabet edecek miras hissesi değeri düşük olabilir. Ancak olaya çomak soktuğunuzda, diğer mirasçılar gayrimenkulün icra yoluyla değerinden düşük bir tutara satılmasını, hele ki yerin manevi bir değeri varsa hiç istemezler. Hisse değeri borcu karşılamaya yetmese de, ya borçlu diğer mirasçışara mahçup olmamak için yada onların baskılarıyla size gelip yapılandırma isteyebilir.

İcra dosyasına açacağınız talep örneği aşağıdaki gibi olacaktır;

“… Hakkında takibi kesinleşen yukarıda numarası yazılı dosyamız borçlusu ………’nın aile nüfus kaydının çıkarılarak anne babasının vefat edip etmediğinin sorgulanmasını, anne babadan herhangi birinin vefat etmiş olması halinde vefat eden için Uyap üzerinden gayrimenkul sahiplik sorgusu yapılmasını, gayrimenkul tespiti durumunda, borçluya intikal edecek hisse üzerine haciz konulması için ilgili tapu sicil müdürlüğüne müzekkere yazılmasını talep ederim”

Eğer hisse yakalar ve kaydına haciz koyarsanız, önce diğer yasal mirasçıları tespit için veraset ilamı çıkarmalı, mahkemeden yada noterden veraset ilamı çıkarabilmek için icra müdürlüğünden yetki belgesi almanız gerekecektir.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
error: Content is protected !!
WhatsApp chat