Taraflardan birinin anlaşmanın gereklerini yerine getirmediği durum­larda arabuluculuk sonunda yapılan anlaşmanın bağlayıcı etkisi nedir?

0
13

Eğer arabuluculuk sürecinin sonunda taraflar bir anlaşmaya varır ve anlaş­ma imzalarsa mahkemeye icra edilebilirlik şerhi almak için başvurabilirler.

Eğer dava açılmadan arabuluculuğa başvurulduysa uyuşmazlık konusuyla ilgili görevli ve yetkili mahkemeden icra edilebilirlik şerhi İstenebilir. Yargı­lama sırasında arabuluculuğa gidilirse icra edilebilirlik şerhi davanın görül­düğü mahkemeden istenebilir. Usulüne göre icra edilebilirlik şerhi verilen arabuluculuk anlaşması mahkeme ilamı niteliğinde belge sayılır.

Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınan makaleler kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...