Arabulucu Olmak

            Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Hukuki İşler Genel Müdürlüğü’nde Arabuluculuk Daire Başkanlığı bulunmaktadır. Arabulucu olmak isteyenlerin Bakanlık tarafından yapılan yazılı ve sözlü sınavda başarılı olması gerekmektedir. Yazılı sınav yılda 2 kez yapılırken uygulamalı olan sınav yazılı sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapılmaktadır.

 Yazılı Sınava Başvurmak İsteyen Adaylarda Aranan Özellikler Nelerdir?

            Arabulucu olmak için Bakanlık tarafından denetlenen sınavlara başvurmak isteyenlerde aranan özellikler arasında;

 * TC vatandaşı olmak,

 * Hukuk fakültesi mezunu olmak,

 * Herhangi bir suçtan mahkum olmamak,

 * Avukatlık mesleğinde en az 5 yıllık deneyime sahip olmak ve

 * Verilen arabuluculuk eğitimini başarıyla tamamlamış olmak sayılabilir.

            Arabuluculuk eğitimi veren kurum ve kuruluşlar bakanlığın listesinde düzenli olarak güncellenmektedir. İlgili kişilerin kendi bulundukları ya da eğitim almak istedikleri ilde yapacakları sorgulamayla eğitim alabilecekleri adresler hakkında bilgi almaları mümkündür. Genel olarak bakıldığında Hukuk Fakültesi bölümü olan tüm üniversitelerde arabuluculuk eğitimleri verilmektedir.

 Eğitimleri Tamamlayanlar Çalışmaya Ne Zaman Başlayabilir?

           Aranan şartları taşıyan ve eğitimlerini tamamladıktan sonra çalışmaya başlamak isteyenlerin mutlaka Arabulucu Siciline kayıt olması gerekmektedir. Başvuru şartlarını taşıyan ve istenen evrakları tamamlamış olan kişilerin ilgili kurumlara şahsen ya da posta aracılığıyla başvurması yeterli olacaktır. Uygulamalar hakkında elde edilen verilere bakıldığında; arabuluculuk sayesinde sonuçlanan işlerin oranı %91’leri bulmaktadır. En çok işlemin yapıldığı iller tutanak sayısına bakıldığı zaman; İstanbul, Ankara ve İzmir olarak dikkat çekerken sistem Türkiye’nin hemen her ilinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

            Hukuki uyuşmazlığın konusunda bakıldığı zaman arabuluculuk ihtiyacı duyulan konular arasında ilk sırayı işçi ve işveren arasında yaşanan sorunlar alırken, listede spor hukukundan maddi veya manevi tazminata, kira ve tahliyeden nafakaya, ticari ortaklıktan miras hukukuna kadar çok geniş bir kapsama alanında uygulanmaktadır. Uygulamaya dahil olan sorunlarda en yüksek oran 2 taraf arasında yaşanan sorunlar yüzünden müdahale gerektirmiştir. Taraf sayısı 20’nin üstüne çıkan durumlara da rastlanmaktadır.

 Arabuluculuk Sistemine Dair Merak Edilenler

            Adalet Bakanlığı siciline kayıtlı olan arabulucu sayısı 7 bine yaklaşmıştır. Bugüne kadar karşılaşılan tutanak sayısı 20 bine dayanırken, arabuluculuk dernek ve büroları da müşteri taleplerine en ideal şekilde cevap verebilmek için çalışmalarını özverili bir şekilde sürdürmektedir. En çok merak edilen bilgilerden biriside arabuluculuk uygulamasında destek alan dosyalarda işin sonuca bağlandığı gün sayısıdır. Dosyaların %38’i yaklaşık olarak 1 iş günü içerisinde çözüme kavuşurken, dosyaların %53’ünde problem 1 günden kısa sürede tatlıya bağlanmıştır. Dosyaların %3’ündeyse müzakereler 1 haftadan kısa süre içerisinde sonuçlanmıştır.

CategoryMakale
Yorum Yazın:

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button
WhatsApp chat