İddianamenin Kabulü ne anlama gelir?

0
327

İddianamenin kabulü ve kamu davasının açılması

Soruşturma evresi sonunda toplanan deliller suçun işlendiği hususunda  yeterli  şüphe  oluşturuyorsa  Cumhuriyet  savcısı  bir  iddianame düzenler (CMK 170/2).

Bu “taslak” iddianame üzerine, yargılama makamı sanığın da mütalaasını  almak  ve  ondan  sonra  kovuşturmanın  açılmasına  veya  açılmamasına  karar  vermelidir.  Bizim  Kanunumuz  bu  aşamada  sanığın mütalaasının alınmasını öngörmemiş (CMK 175) ve C. savcısının düzenlediği iddianame ile kamu davasının açılmasını da kabul etmemiş, iddianamenin kabulü kararı  ile dava  açılmasını benimsemiştir  (CMK 175).

Ceza Muhakemesi Kanunu,  soruşturma  evresinin  sonunda  iddianame  düzenlenecek  kadar  yeterli  şüphenin  oluştuğu  hallerde  “taslak iddianame” hazırlanmasını  istemekle  (CMK 170) birlikte  iddianamenin mahkemeye  verilmesi  ile  “kamu  davasının  açılmasını  “kabul  etmemiştir”;  kamu  davası  “iddianamenin  kabul  edilmesi  kararı”  ile (CMK 175) açılmaktadır.

İddianamenin  kabulü  kararı  (CMK  175/1)  verilmesi  ile  birlikte hem kamu davası açılmış sayılır, hem de soruşturma evresi biter, kovuşturma evresi başlar; “şüpheli” artık “sanık” olur. Bu karar, duruşmayı açmak için okunur (CMK 191/1).

Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınan makaleler kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...