Arabuluculuk Ücreti Neye Göre Belirlenir? Arabuluculuk Ücreti Ne Kadardır?

Arabuluculuk Ücreti

Arabuluculuk Ücreti son günlerde arabuluculuğun yaygınlaşmasıyla büyük önem taşımaya başlamıştır. Davalarda yaşanan uyuşmazlıkların ve problemlerin giderilmesini sağlayan arabulucular, sorunların çözüme kavuşması açısından son derece gerekli ve avantajlı olan yöntemlerden bir tanesidir. Bu süreçte tarafların uyuşmazlıklarını gidermeye çalışan kişiye arabulucu adı verilmektedir. Kişilerin olaya farklı bir açıdan bakmalarını sağlayan bu 3. kişi, kişilerin birbirlerini anlamaları yolunda büyük oranda etkili olacaktır.

            Aslında bu uygulamanın asıl amacı tarafların sorunlarını kendi kendilerine çözmeleridir. Bu noktada yalnızca yaşanan problemleri gözler önüne seren ve çözümlenmesi noktasında taraflara destek olan arabulucu kesinlikle taraf tutmayacak ve her iki kişiye de eşit şekilde yaklaşacaktır. Bu noktada tamamen bağımsız olan bu 3. kişinin taraf tutması ve yalnızca bir tarafı desteklemesi beklenmemelidir. Bu denli avantajlı olan arabuluculuk uygulaması ile ilgili merak edilen çok sayıda soru bulunmaktadır. Bu sorulardan ilki arabuluculuk ücretinin hangi doğrultuda belirlendiğidir.

            Peki, arabuluculuk ücreti neye göre belirlenir? Arabulucuların alacağı ücret asgari üret tarifesi doğrultusunda belirlenecek ve buna göre ödenecektir. Bu noktada ne kadar ücret ödeneceği problemin ne olduğuna ve kimler arasında geçtiğine göre değişiklik gösterecektir. Örneğin; aile problemleri ya da işçi işveren problemlerinde alınan ücret, şirketler arası yaşanan problemlerde alınan ücretle aynı olamayacaktır. Arabulucunun ücreti saatlik olarak belirlenecek ve bu doğrultuda ödenecektir.

Arabuluculuk ücretleri pahalı mı?

            Arabuluculuk avantajı bir çözüm yöntemidir. Hal böyle olunca birçok kişi bu yönteme başvurmak istemekte fakat ücret konusunda endişeler yaşamaktadır Arabuluculuk hizmeti alırken ödenen ücretlerin pahalı olup olmadığı en çok merak edilen ikinci sorudur. Arabuluculuk sürecinde her iki tarafta ekstra hiçbir ücret ödemeyecektir. Bu noktada herhangi bir harç yatırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ücret yalnızca yayınlanan tarifeye göre ödenmelidir. Fakat ekstra bir hizmet alınacak ise örneğin arabuluculuk için özel bir yer falan gerekiyorsa o ücretler taraflar tarafından ekstra olarak ödenecektir. Bu nokta da eşit oranlarda ödenme yapılmalı ve herhangi bir adaletsizlik yaşanmamalıdır. Bu noktada hiçbir fazladan gider ücretinin ödenmemesi ve arabulucuya yalnızca hizmet verdiği süre kadar ücret ödenmesi arabuluculuk yöntemini çok da pahalı bir yöntem olmadığının kanıtıdır.

 Arabuluculuk sürecinde gereken tüm masrafları kim ödeyecek?

            Arabuluculuk hizmeti iki ayrı tarafın bir araya gelmesi ve mantık çerçevesinde konuşarak yaşanan problemi çözmesi için verilmektedir. Bu noktada ortada tek bir taraf değil 2 ayrı taraf olması ücretlerinde bu doğrultuda ödeneceğinin net bir kanıtıdır. Bu sebeple arabuluculuk ücretleri 2’ye bölünerek ödenecektir. Her iki tarafında eşit ücret ödenmesi gerekmektedir. Bunun için aksi kararlaştırılmadığı müddetçe bu doğrultuda ödenen ücretler 2’ye bölündüğünden taraflara çok büyük bir yük oluşturmayacaktır.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat