Arabuluculuk Teklifini Avukatların Yapması

0
5

Arabuluculuk Teklifini Avukatların Yapması

Arabulucuya başvurma teklif, taraf avukatından da gelebilir. Zira uyuşmazlığın müvekkil açısından kolay, hızlı ve ucuz şekilde çözülmesi için en uygun yolun belirlenmesi avukatın özen yükümlülüğüne dâhil kabul edilmektedir. Uygun hâllerde müvekkil, bu konuda teşvik edilebilir (Bk. Av. K. madde 2). Müvekkilin ve karşı tarafın kabulüyle sürecin başlatılması  hâlinde  avukat,  yargılamada  olduğu  gibi  tarafın  yanında  veya  taraf  olmadan görüşmelere katılabilecektir  (HUAK madde 8). Avukatın aynı  zamanda  sicile  kayıtlı bir arabulucu olması hâlinde, arabulucu sıfatıyla uyuşmazlıkta görev alması da mümkündür.

Ancak  tarafsızlık  ilkesinin hassasiyeti nedeniyle  tercih edilen, aynı zamanda arabulucu olan  taraf avukatının, uyuşmazlığı bir başka arabulucuya yönlendirmesidir. Zira arabuluculuk  sürecinde  pek  çok  sır  ifşa  edilebilir,  avukat  kimliğinin  baskın  çıkması  hâlinde arabulucu kimliği zedelenebilir, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerine ters düşülerek süreç tehlikeye girebilir, güç dengesi bozulabilir. Bu nedenle, arabulucunun daha en başında bu konuda  tarafara çok ayrıntılı bilgilendirme yapması, güven  telkin etmesi ve hepsinden önemlisi arabuluculuk görevini tamamen tarafsızca yerine getirebileceğine inanması gerekmektedir. Eğer her  iki taraf da, tarafardan birinin (aynı zamanda arabulucu olan) avukatının veya arabulucular siciline kayıtlı başka bir avukatın bu uyuşmazlıkta arabulucu olarak yer almasını istiyor ise; söz konusu avukat, aynı uyuşmazlıkla ilgili daha sonra açılacak bir davada avukat sıfatıyla görev alamayacaktır (HUAK madde 9/4)

Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınan makaleler kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here