Arabuluculuk Sözleşmesi / Arabulucu Sözleşmesi

0
31

Arabuluculukta tarafar arasında uyuşmazlık konusunda arabuluculuğa başvuru yapılmasına  ilişkin bir sözleşmenin bulunması gerekir. Bu sözleşme, uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce yapılabileceği gibi uyuşmazlık ortaya çıktıktan sonra da yapılabilir. Arabuluculuğa başvuru konusunda kanuni bir zorunluluğun olması durumunda böyle bir sözleşmenin yapılması gerekli olmayacaktır.

Arabuluculuk sözleşmesi, arabulucu sözleşmesinden farklıdır. Arabulucu sözleşmesi hakem sözleşmesine, arabuluculuk sözleşmesi de tahkim sözleşmesine benzer. Arabulucu sözleşmesi, arabulucu ve uyuşmazlığın tarafarı arasında yapılır ve tarafarın hak ve yükümlülüklerini düzenler.

Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınan makaleler kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...