Arabuluculuk Sınavı

Arabuluculuk sınavı nasıl yapılır? sorusu önem arz etmektedir. Hukuki uyuşmazlıkların davaya taşınmadan, kişilerin arasında çözülmesini sağlayan arabuluculuk uygulamasında görev yapan kimseler, belli bir eğitime tabi tutulduktan sonra yapılan bir sınavla göreve başlatılıyor. Arabulucu olabilmek için hukuk fakültelerinden mezun olmak ve hukuk alanında en az beş yıl kadar görev yapmış olma şartı bulunuyor. Bu şartı yerine getiren herkes, üniversitelerin bünyesinde sunulan Arabuluculuk eğitimine katılabilir ve ardından da sınava girip, başarılı olması haline arabulucu olarak çalışabilir.

  Arabuluculuk Sınavı Neleri İçeriyor?

            Arabuluculuk sınavı, iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Sınavın ilk aşaması yazılı olarak yapılıyor ve bu aşamada, adaylara aldıkları eğitim sırasında öğrendikleri bilgiler hakkında bazı sorular soruluyor. Bu sınavdaki sorular, çoktan seçmeli sorular olarak adaylara sunuluyor.

            Sınavın ikinci aşaması ise mülakat şeklinde yapılan sözlü bir sınav. Ancak bu mülakat, sıradan mülakat sorularını içermiyor. Bu mülakatta adaya bir dava veriliyor. Aday, sınavdan önce bu davaya konu olan olayı okuyarak, bu durum gerçekten yaşanmış gibi çözümler üretmeye başlıyor. Jürinin karşısına çıktığı zaman da bu çözüm önerilerini sunup, gerçekten bu davayı yönetiyor gibi davranarak, arabuluculuk konusundaki yeteneklerini jüriye kanıtlamaya çalışıyor.

            Mülakatlardaki jüri heyetleri genellikle yargıçlardan ve avukatlardan oluşuyor. Mülakat sırasında adaya, kendisine verilen davanın arabulucu işlemi ile çözülüp çözülemeyeceğini soruyor. Eğer verilen dava arabuluculuk yöntemine uygunsa, adaydan bunun nasıl çözülmesi gerektiğinin, örneklerle açıklaması isteniyor. Eğer aday mülakatta akılcı çözümler ile davayı çözebildiğini gösterdiyse, arabuluculuk sınavından başarılı bir puan alabiliyor.

  Arabuluculuk Sınavına Nasıl Başvurulur?

            Arabuluculuk sınavına başvuracak olan adayların, bu sınavla ilgili duyuruları çok dikkatli takip etmesi gerekiyor. Sınavların ne zaman yapılacağı hakkında en net bilgiler, Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından kurulan internet sitesinde duyurulmaktadır. Genellikle aralık ayında yapılan bu sınav için, öncesinde belli bir ücret yatırmak ve başvuru formu doldurmak gerekmektedir. İnternet üzerinden de doldurulabilen bu başvuru formundaki bilgilerin, hatasız olmasına özen gösterilmeli ve formun bir çıktısı alınarak saklanmalıdır.

            Sınava katılacak olan adayların, online başvuru sırasında adli sicil belgesi, kimlik fotokopisi ve sınav ücreti yatırdığını belgeleyen dekontu tarayıcı aracılığı ile sisteme yüklemeleri gerekir. İki aşamalı gerçekleştirilen arabuluculuk sınavının ilk aşaması, yazılı kısımdır. Adaylar yazılı sınavın ardından mülakata katılırlar. Sınav sonuçları yine Arabuluculuk Daire Başkanlığı sitesi üzerinde duyurulmaktadır. Adaylar sistem üzerinden sınav sonuçlarını görüntüleyebilir.

            Arabuluculuk sınavına katılabilmek için öncelikle, arabuluculuk eğitimini almış olmak gerekmektedir. Bu eğitim sonunda verilen belge, sınav için gereklidir.

 

CategoryMakale
Yorum Yazın:

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button
WhatsApp chat