Arabuluculuğun Şartları Nelerdir? Arabuluculuk İçin Nereye Başvurulur?

Mesafeli satış sözleşmesi nedir?

Arabuluculuğun Şartları Nelerdir? Arabuluculuk İçin Nereye Başvurulur?

Arabuluculuğun şartları nelerdir? Adalet Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından birlikte hazırlanan İş Mahkemeleri Kanunu projesi eğer yasalaşırsa, başta işçiler, işverenlerin mahkemeye vermeden önce işverenle uzlaşmak için ara bulucuya gidecek. Bu aşamadan sonra Mahkeme sürecine gelmeden ilk önce ara buluculuk sistemine başvuru yapılması gerekmektedir.

 Arabuluculuk yapabilmek için Nereye Başvurulması Gerekiyor?

            Arabuluculuk başvurusu öncelikle işverenin bulunduğu yerleşim alanındaki veya işin yapıldığı mekanın bağlı olduğu adliyelerde görev yapmakta olan arabuluculuk bürolarına yapması gerekmektedir. Bulunduğu yerdeki Adliyede arabuluculuk bürosu yok ise başvurular o bölgede en yakın iş davalarına bakmakla görevli olan sulh hukuk mahkemesi ve yazı işleri müdürlüğüne başvuru yaparak bu sorunu gideriyor. Daire Başkanlığı çok daha önceden sicile kayıtlanmış olan arabulucular içinden arabuluculuk yapmayı talep edenlerin, eğer var ise uzmanlık alanlarını da belirtip, sonrasında adliyeler bildirim yapacak. Bu aşamadan sonra he riski taraf bu listeye bakıp arabulucu seçimlerini yapabilir. Her iki Tarafın herhangi bir arabulucu için anlaşamaması durumunda arabuluculuk bürosu kişilerin adına görevlendirme yapabilir.

            Arabuluculuk Daire Başkanlığı talepler ve gelinen nokta doğrultusunda önceden sicile kayıtlı arabulucular içerisinden bu maddeye göre arabuluculuk yapmak isteyenleri, varsa uzmanlık alanlarını da belirtip, görev yapmak istedikleri adli yargı ilk derece mahkemeleri adalet komisyonlarına göre listelemekte ve listeleri ilgili komisyon başkanlıklarına göndermektedir. İşte bu noktada Arabulucu, bu listeden taraflarca belirlenmektedir. Her iki tarafın herhangi bir arabulucu üzerinde anlaşamamaları halinde görevlendirme, arabuluculuk bürosu tarafınca yapılır.

 Arabuluculuk Nasıl Olunur ve Başvuru Şartları Nelerdir?

            Arabulucu olmak isteyenler Bakanlıkça çok önceden yapılmış olan yazılı veya uygulamalı mülakatta başarılı olmak gerekmektedir. Daha Sonrasında Yazılı sınav hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk kanunu yönetmeliğinde bulunan 23. madde uyarınca yılda iki kez ve uygulamalı sınav ise yazılı sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yapılmaktadır.

 Arabuluculuk yazılı sınavına başvuracakların öncelikli olarak bulundurması gereken özellikler nelerdir?

 * Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

 *Hukuk Fakültesinin bir tanesinde mezun olmalı veya yabancı bir hukuk fakültesinden mezun oldu ise eğer Türkiye’de bulunan hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan dersleri geçmek için sınava girip başarı belgesi almış olması gerekiyor.

 *Kasten işlenen bir suçtan mahkûm olmaması,

 *Mesleğinde en az beş yıllık gibi bir kıdeme sahip olması gerekmektedir. Ayrıca arabuluculuk eğitimini tamamlamalı ve şartlarına halim olmaları gerekiyor.

            Bu şartların yanında başvuru sürecinde takındıkları yanlış bir tavır, kamu malına zarar verme, kamu görevlisine zarar verme, başkalarının egemenliğini ve kişiliğini zedeleyecek hareketlerde bulunma gibi bir fiil gerçekleşirse başvuru otomatik olarak iptal edilir ve hakkında adli işlem başlatılır.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
WhatsApp chat